Sağlık Müdürlüğü kayıp dalak için soruşturma başlattı

Ahmet Kıral'ın 'dalağı' kayboldu
Ahmet Kıral'ın 'dalağı' kayboldu

Yalova'da 'dalak büyümesi' teşhisi konularak ameliyat edilen Ahmet Kıral'ın (55) dalağı, hastalık sebebinin belirlenmesi için İstanbul'daki bir hastaneye gönderildiği sırada kayboldu. Dalağın, Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen kargo yerine 'standart kargo' ibaresiyle gönderilerek kaybolması üzerine, Yalova İl Sağlık Müdürlüğü soruşturma başlattı.

Ahmet Kıral’ın tedavi gördüğü özel sağlık kuruluşunda ameliyatla alınan dalağının patolojiye test için gönderildikten sonra kaybolması üzerine basında çıkan haberler, Yalova İl Sağlık Müdürlüğü’nü harekete geçirdi.

Müdürlükten yapılan açıklamada, “Ahmet Kral’ın avukatı Yakup Taşçı'nın 29 Ocak 2021 tarihinde yaptığı suç duyurusu ile çıkan haberler üzerine konu öğrenildi. Aynı gün söz konusu özel hastaneden, hastaya ait tüm dosyaların onaylı örnekleri istendi. Müdürlük tarafından gerekli idari inceleme başlatıldı. Konunun üzerinde hassasiyetle duruluyor” ifadelerine yer verildi.

Teste gönderilen dalak nasıl kayboldu?

Yalova'da, Ahmet Kıral, karın ağrısı şikayetiyle Çiftlikköy ilçesindeki özel bir hastaneye başvurdu. Gerekli muayeneleri yapılan Kıral'a, ‘dalak büyümesi’ teşhisi konularak ameliyat olması gerektiği söylendi.

Bunun üzerine, geçen yıl 10 Kasım'da ameliyat olan Kıral'ın dalağı tamamen alınarak, hastalığın sebebinin belirlenmesi için İstanbul'a patoloji servisine gönderildi. Kıral'a ameliyattan 2 gün sonra taburcu edilerken, test sonuçlarının 15 gün içerisinde çıkacağı bildirildi.

"Dava süreci devam ediyor"

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını belirten Ahmet Kral’ın avukatı Musap Nayman, “Paketin kargo şubesindeki fotoğraflarına ulaştık ve suç duyurumuzu yaptık. Tazminat davası süreci de devam etmektedir. İnsan onuruna yakışmayan bu müdahalenin başkalarına yapılmaması için bu mücadeleyi veriyoruz. Bu olaydan dolayı müvekkilim maddi ve manevi zarar gördü. Hastalığı bu nedenle tespit edilememiştir" diye konuştu.

Soruşturma başlatıldı

Yaşanan konu ile ilgili olarak Yalova İl Sağlık Müdürlüğü harekete geçti. Müdürlükten yapılan bilgilendirmede, Avukat Yakup Taşçı'nın 29 Ocak 2021 tarihindeki resmi dilekçe başvurusu üzerine aynı gün söz konusu özel hastaneden hastaya ait tüm dosyaların onaylı örneklerinin istendiği ve müdürlük tarafından gerekli idari inceleme başlatıldığı belirtildi. Ayrıca, bilgilendirmede konunun üzerinde hassasiyetle durulduğu da vurgulandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >