Sağlıklı göründüklerine bakmayın; bu gıdalar kalori yağmuruna neden oluyor

Duyunca şaşıracağınız, daha öncesinde sağlıklı olduğunu düşündüğünüz 12 besin.
Duyunca şaşıracağınız, daha öncesinde sağlıklı olduğunu düşündüğünüz 12 besin.

Hiç fark etmeden vücudumuza zarar veren bu yiyecekler daha sonrası için büyük tehlike oluşturabiliyor. İşte sağlıklı gibi görünen, sürekli olarak sağlıklı olduğu dile getirilen bazı gıdaların aslında sanıldığı gibi olmadığının kanıtı.

Sağlıklı olmayan hiçbir şeyi yemem” diyenlerden misiniz? Sağlıklı olduğunu düşünüp, günlük beslenme cetvelinde yer verdiğiniz birçok gıdanın aslında sağlıklı olmadığını öğrendiğinizde ne düşüneceksiniz?
(Kaynak: hexjam.com)

Yulaf

                  
                  Herkes yulafın sağlıklı bir besin olduğunu bilir fakat eğer yulafı birkaç dakika pişirmek zorundaysanız aslında bu onun sağlıksız olduğu anlamına gelebilir. Yulaflar ne kadar küçükse o kadar fazla kalori içeriyor demektir.
Yulaf Herkes yulafın sağlıklı bir besin olduğunu bilir fakat eğer yulafı birkaç dakika pişirmek zorundaysanız aslında bu onun sağlıksız olduğu anlamına gelebilir. Yulaflar ne kadar küçükse o kadar fazla kalori içeriyor demektir.
Kuru Meyveler

                  
                  Kurutulmuş meyveler, eğer başka hiçbir eklenti içermiyorsa sağlıklıdır. Fakat maalesef marketlerde renkleri ve şekli bozulmaması için bazı eklemeler yapılabiliyor. Dolayısıyla kuru meyvelerden hoşlanıyorsanız, güvendiğiniz bir markadan almanız önemli. Dilerseniz evde kendiniz de meyveleri kurutabilirsiniz.
Kuru Meyveler Kurutulmuş meyveler, eğer başka hiçbir eklenti içermiyorsa sağlıklıdır. Fakat maalesef marketlerde renkleri ve şekli bozulmaması için bazı eklemeler yapılabiliyor. Dolayısıyla kuru meyvelerden hoşlanıyorsanız, güvendiğiniz bir markadan almanız önemli. Dilerseniz evde kendiniz de meyveleri kurutabilirsiniz.
Granola

                  
                  
                  Son yıllarda diyetisyenlerin sabah kahvaltılarında tüketilmesini tavsiye ettiği bir gıdadır Granola… Son derece sağlıklı görünen bu gıdayı tüketirken içerisine şeker ve şeker ihtiva eden ürünlerden bolca eklerseniz, kilo vereyim derken kilo alabilirsiniz.
Granola Son yıllarda diyetisyenlerin sabah kahvaltılarında tüketilmesini tavsiye ettiği bir gıdadır Granola… Son derece sağlıklı görünen bu gıdayı tüketirken içerisine şeker ve şeker ihtiva eden ürünlerden bolca eklerseniz, kilo vereyim derken kilo alabilirsiniz.
Enerji barlar

                  
                  
                  Genelde spor yaptıktan sonra tüketilen enerji barların son derece sağlıklı olduğu belirtilir. Ancak bu gıdaların içerisinde de ciddi oranda şeker bulunuyor. Enerji bar tüketmek istiyorsanız; bunu bir ara öğün olarak değil ana öğün olarak yiyin. Çünkü enerji barlar içindeki gıdalarla doğru orantılı olarak yaklaşık 400 kalori civarında.
Enerji barlar Genelde spor yaptıktan sonra tüketilen enerji barların son derece sağlıklı olduğu belirtilir. Ancak bu gıdaların içerisinde de ciddi oranda şeker bulunuyor. Enerji bar tüketmek istiyorsanız; bunu bir ara öğün olarak değil ana öğün olarak yiyin. Çünkü enerji barlar içindeki gıdalarla doğru orantılı olarak yaklaşık 400 kalori civarında.
Yabanmersini

                  
                  
                  "Meyve insana zarar mı verir?" demeyin. Hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketilen yabanmersinini yerken dikkat etmekte fayda var. Kan şekerini düşürme özelliği bulunan yabanmersinini tüketirken son derece dikkatli olun, aşırıya kaçmayın.
Yabanmersini "Meyve insana zarar mı verir?" demeyin. Hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketilen yabanmersinini yerken dikkat etmekte fayda var. Kan şekerini düşürme özelliği bulunan yabanmersinini tüketirken son derece dikkatli olun, aşırıya kaçmayın.
Meyve suları

                  
                  
                  Uzmanlar meyve suyu tüketimini önermiyor. Bunun yerine bir porsiyon meyve tüketmek daha doğru.
Meyve suları Uzmanlar meyve suyu tüketimini önermiyor. Bunun yerine bir porsiyon meyve tüketmek daha doğru.
Sandviç

                  
                  
                  İçerisinde bolca yeşillik olan bir sandviç ile öğün geçirmek son derece sağlıklı olabilir. Ancak sandviçin içerisine bolca mayonez ve et ürünü girerse kalori patlamasına hazırlıklı olun.
Sandviç İçerisinde bolca yeşillik olan bir sandviç ile öğün geçirmek son derece sağlıklı olabilir. Ancak sandviçin içerisine bolca mayonez ve et ürünü girerse kalori patlamasına hazırlıklı olun.
Diyet içecekler

                  
                  
                  Piyasada diyet ya da şekersiz olarak bulunan gazlı içecekler de sanıldığı kadar masum değil.
Diyet içecekler Piyasada diyet ya da şekersiz olarak bulunan gazlı içecekler de sanıldığı kadar masum değil.
Smoothie

                  
                  
                  Taze meyve ve dondurmadan yapılan bu leziz içecek de fazla tüketildiğinde kilo alınmasına neden oluyor.
Smoothie Taze meyve ve dondurmadan yapılan bu leziz içecek de fazla tüketildiğinde kilo alınmasına neden oluyor.
Salata sosları

                  
                  
                  İçerisinde bolca yağ ve koruyucu madde bulunan salata soslarından uzak durmak en iyisi.
Salata sosları İçerisinde bolca yağ ve koruyucu madde bulunan salata soslarından uzak durmak en iyisi.
Ev yapımı cips

                  
                  
                  Cips severlere alternatif olarak sunulan ev yapımı cipsler de sanıldığı kadar sağlıklı değil.
Ev yapımı cips Cips severlere alternatif olarak sunulan ev yapımı cipsler de sanıldığı kadar sağlıklı değil.
Enerji içeceği

                  
                  
                  Genellikle spor yapıldıktan sonra tüketilen enerji içeceklerinin içinde ekstra şeker ve sodyum bulunuyor.
Enerji içeceği Genellikle spor yapıldıktan sonra tüketilen enerji içeceklerinin içinde ekstra şeker ve sodyum bulunuyor.