Salgında roller değişti: Ankara'nın yerini İstanbul aldı

Arşiv
Arşiv

Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere hükümette yapılan toplantılarda, pandemide sonbahar-kış tablosu değerlendirildi. Eylül'ün ilk 10 gününde Ankara'da yaşanan büyük dalgalanma durağana geçti. Ekim'in ilk haftalarında İstanbul için öngörülen artış ise gerçekleşme aşamasında.

Koronavirüs salgınında Ankara'daki ani dalgalanma yatışırken, İstanbul artışa geçti. İstanbul'daki vaka sayısı Ankara'nın iki katına çıktı. İstanbul çevresindeki illeri de tetikleyeceği için Aralık ayına kadar tüm önlemlere devam edilmesi planlanıyor.

İstanbul'daki artış çevre illeri etkileyebilir

İstanbul'da çalışıp çevre illerde yaşayan ya da tam tersi durumda olanlar nedeniyle geçirgenliğin yüksek olduğu, bu nedenle İstanbul'daki artışın diğer illerde artışa neden olacağı kaydediliyor.

İstanbul ve Marmara bölgesindeki pandemi yoğunluğunun Aralık ayına kadar devam edeceği, bu nedenle de önlemlerde taviz verilmemesi gerektiği ifade ediliyor.


İstanbul dışında diğer şehirler durağan seyrediyor

  • Toplantılarda, İstanbul ve çevresi hariç tutulduğunda, Türkiye genelinde vaka sayısında düşüş ve durağanlık yaşandığı, ciddi bir hata yapılmaması durumunda kış aylarının bu düzeyde geçebileceği belirtildi.

Diğer illerde geçirgenlik bittiği için, kendi pandemisini kolay yöneteceği hesabı yapılıyor. Özellikle geçtiğimiz Mart-Nisan aylarında getirilen kuralların, toplumun büyük bölümü tarafından kabul gördüğü, ihlal edenlerin ise denetimlerle kontrol altında tutulabileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Hürriyet

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >