Sanatçı Özgün'ün down sendromlu oğlu özel okulun anaokuluna kabul edilmedi

Özgün - Nida Uğurlu - Ediz
Özgün - Nida Uğurlu - Ediz

Özgün'ün Down Sendromlu oğlu Ediz, özel bir okulun anaokuluna kabul edilmedi, eşi Nida Uğurlu sosyal medya hesabından isyan etti

Sanatçı Özgün ve 2012 yılında dünya evine girdiği eşi Nida Uğurlu'nun 3 yaşındaki Down Sendromlu oğulları Ediz, özel bir anaokuluna kabul edilmedi.

"Down sendromlu olduğunu duyunca ifadesi değişti"

                  
                  Konu hakkında sosyal medya hesabından açıklama yapan Uğurlu, "Ediz, Mart 2015 doğumlu yani şu anda 3 yaşında. Doğumundan sonra hastaneden çıktığımız andan itibaren onun eğitimi için her zaman ne yapabileceğimizi düşündük. 8 aylıktan itibaren de fizyoterapi ile birlikte ev destekleriyle elimizden geldiğince eğitimini aksatmamaya çalışıyoruz. Ediz; 2-2,5 yaşındaki normal gelişim gösteren çocuklarla bir arada gayet uyum içerisinde derslerini yapabilir durumda. Biz de bundan yola çıkarak; yeni dönemde bir anaokuluna başlaması için kayıt yaptırmaya gittik. Okuldaki yetkili kişinin Ediz' in Down Sendromlu olduğunu söylediğim anda ifadesi değişti ve sonra başladı sorguya.
"Down sendromlu olduğunu duyunca ifadesi değişti" Konu hakkında sosyal medya hesabından açıklama yapan Uğurlu, "Ediz, Mart 2015 doğumlu yani şu anda 3 yaşında. Doğumundan sonra hastaneden çıktığımız andan itibaren onun eğitimi için her zaman ne yapabileceğimizi düşündük. 8 aylıktan itibaren de fizyoterapi ile birlikte ev destekleriyle elimizden geldiğince eğitimini aksatmamaya çalışıyoruz. Ediz; 2-2,5 yaşındaki normal gelişim gösteren çocuklarla bir arada gayet uyum içerisinde derslerini yapabilir durumda. Biz de bundan yola çıkarak; yeni dönemde bir anaokuluna başlaması için kayıt yaptırmaya gittik. Okuldaki yetkili kişinin Ediz' in Down Sendromlu olduğunu söylediğim anda ifadesi değişti ve sonra başladı sorguya.
"Buna başarı mı diyorsunuz? 

                  
                  Bizi ötekileştirmek onun için doğaldı. Geçen yıl okullarında kaslarıyla ilgili özel bir durumu olan öğrencinin kendilerini oldukça zorladığını, kaydını yenileyemediklerini ve bu konuyu psikologlarıyla değerlendirmeye almaları gerektiğini anlatmaya başladı. Siz sadece tabiri caiz ise kolay çocukları kabul ederek iyi eğitimi mi ilke edindiniz? Buna başarı mı diyorsunuz? 21 Mart'ta da sosyal medyaya hepimiz aynıyız mesajları yazıyorsunuzdur eminim."
"Buna başarı mı diyorsunuz? Bizi ötekileştirmek onun için doğaldı. Geçen yıl okullarında kaslarıyla ilgili özel bir durumu olan öğrencinin kendilerini oldukça zorladığını, kaydını yenileyemediklerini ve bu konuyu psikologlarıyla değerlendirmeye almaları gerektiğini anlatmaya başladı. Siz sadece tabiri caiz ise kolay çocukları kabul ederek iyi eğitimi mi ilke edindiniz? Buna başarı mı diyorsunuz? 21 Mart'ta da sosyal medyaya hepimiz aynıyız mesajları yazıyorsunuzdur eminim."
Nida Uğurlu'nun paylaşımı
Nida Uğurlu'nun paylaşımı
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >