Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank'tan aşı açıklaması: Hayvanlar üzerinde deneniyor

Arşiv
Arşiv

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank koronavirüsü aşısıyla ilgili, "Üç aşıda hayvanlar üzerinde test aşamasına gelindi ve bir tanesinde hayvanlar üzerinde çalışmalar başladı"dedi.

Sanayi ve Teknoloji Mustafa Varank, özel bir TV kanalında yaptığı açıklamada koronavirüs aşısıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek üç aşıda hayvanlar üzerinde test aşamasına gelindiğini belirtti.

Bakan Varank'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Tanı kiti Haziran'da üretilecek"

Türkiye'de 13 firma bu kitleri üretebiliyorlar. Dünyanın birçok ülkesine ihracatını yapıyorlar. Bunların tamamı desteklediğimiz, bir çoğu Teknopark'ta faaliyet gösteren firmalar. Burada iyi bir durumdayız. Biz TÜBİTAK ile bir çağrı başlatmıştık. Özellikle yeni nesil tanı kitlerinin üretilmesiyle ilgili.

Orada da güzel gelişmeler var. Bizim desteklediğimiz şu anda hızlı sonuç verebilen bir hızlı tanı kitini belki de dünyada ilk olacak şekilde Haziran ayı gibi prototipini üretmeyi planlıyoruz. Güzel bir netice alırsak dünyaya da yeni bir inovatif ürünü çıkartma şansımız olacak.

"Aşı çalışmalarında test aşamasına gelindi"

Yine biz bu virüs daha ülkemiz sınırlarına girmeden önce bilim insanlarımızla bir toplantı yapmıştık. TÜBİTAK'ın koordinasyonunda biz bu platformu oluşturduk ve burada özellikle bu hastalığın tedavisinde kullanılacak ilaçlar ve aşı çalışmalarıyla ilgili projeleri değerlendirmeye aldık.

  • 17 projeyi destekliyoruz, bunların 8'i aşı geliştirme projesi. Hem Hasan hocamız TÜBİTAK'ın başında birebir her gün belki görüşmeler yaparak bu projeleri takip ediyorlar. Şu anda bunu ilk kez buradan söyleyeyim. Rekombinant aşıda üç tane hocamız hayvan deneyleri aşamasına geldi. Hatta bir tanesi hayvan deneylerini başlattı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >