Saraybosna Film Festivali'nde Türkiye rüzgarı

Saraybosna Film Festivali'nde Türkiye rüzgarı
Saraybosna Film Festivali'nde Türkiye rüzgarı

Bu yıl 24.sü düzenlenecek olan Saraybosna Film Festivali'ne yoğun ilgi gösteriliyor. Türk yönetmen, senarist ve yapımcıların geceye damga vurması bekleniyor. ''Saraybosna'nın Kalbi Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü'' alacak olan Ceylan'ın filmleri de seyircilerle buluşuyor.

Bosna Hersek'te 10-17 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek 24. Saraybosna Film Festivali'nin açılışı, Oscar ödüllü Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski'nin "Soğuk Savaş" filmiyle yapılacak.

Saraybosna'nın Kalbi' Nuri Bilge Ceylan'a

Festivalde, ünlü senarist ve yönetmen Nuri Bilge Ceylan, heyecanla beklenen konukların başında geliyor. Festival kapsamında, "Saraybosna'nın Kalbi Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nü alacak Ceylan'ın, Ahlat Ağacı, Bir Zamanlar Anadolu'da, Kış Uykusu, Mayıs Sıkıntısı, Uzak, İklimler ve Kasaba filmleri de sinemaseverlerle buluşuyor.

59 yaşındaki sanatçı Ceylan'ın fotoğraflarından oluşan "Türkiye Sinemaskop" adlı sergi de Bosna Hersek Sanat Galerisi'nde görülebilecek.

Festivalde öne çıkan filmlerden biri Türk yönetmen Osman Nail Doğan'ın ilk uzun metraj filmi "Güvercin Hırsızları". Dünya prömiyerini bu yıl Saraybosna Film Festivali'nde yapacak film, festivalin ana kategorisinde yarışıyor.

Bosna Hersek-Türkiye ortak yapımı olan, yönetmenliğini Aida Begiç'in üstlendiği ve Suriyeli yetimlerin dramını anlattığı "Bırakma Beni" adlı film de festivalde gösterilecek.

Festivalde, "Belgesel" ve "Kısa Film" dalında da Türk imzası bulunuyor. "Belgesel" kategorisinde yönetmen Didem Pekün'ün "Araf" isimli belgeseli, "Kısa Film" dalında ise Gökçe Erdem'in yönetmenliğini yaptığı "Titanyum" adlı film yarışıyor.

SARAYBOSNA FİLM FESTİVALİ:

Bosna Hersek'te 1992-1995 yıllarında yaşanan savaşın izlerini silmek ve başkent Saraybosna'yı yeniden kültür ve sanatın merkezi haline getirmek amacıyla her yıl düzenlenen Saraybosna Film Festivali, geçmişte dünyaca ünlü birçok ismi ağırladı. Balkanlar'ın en önemli film festivali olarak kabul edilen Saraybosna Film Festivali'ne bugüne kadar Robert de Niro, Angelina Jolie, Brad Pitt, Orlando Bloom, Daniel Craig, John Malkovich, Morgan Freeman, Gerard Depardieu ve Benicio del Toro gibi birçok ünlü isim katıldı.Festival, Bosna Hersek'te bu yıl 10-17 Ağustos tarihlerinde olacak.

Saraybosna Film Festivaline Rekor Katılım:

Kültür ve sanatla ön plana çıkan Saraybosna'yı filmlerle yeniden canlandırma amacı taşıyan festivalde bu yıl rekor katılımla 56 ülkeden 266 film gösterilerek, 42 filmin de dünya prömiyeri yapılıyor.

Tarihi Ulusal Tiyatro'da 17 Ağustos'a kadar sürecek festivale, bu yıl Türkiye'den çok sayıda yönetmen, senarist ve yapımcı katılıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >