Sarı yelekliler vazgeçmiyor: Protestolar 49. haftasında

Sarı yeleklilerin gösterileri, 49. haftasında...

Uzun süredir Fransa'da kaos ortamı hakim. Sarı yelekliler olarak anılan grup, gösterilerin 49. haftasında Cumhurbaşkanı Macron yönetiminin politikalarını protesto etmek için yeniden sokağa çıktı.

Akaryakıt zamları ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak başlayan, daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşı gösterilere dönüşen sarı yeleklilerin eylemleri devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı açıklama yapmadı

Paris'te eylemcilerin çeşitli sokaklarda yürüdüğü gösteride olay yaşanmadı.

Toulouse'da 300 kadar eylemcinin katıldığı gösteride gerginlik oldu. Şehir merkezine girmeye çalışan protestocular polisin engellemesiyle karşılaştı. Polis, protestoculara biber gazıyla müdahale etti.

Clermont-Ferrand'daki gösteride, polisin, hafta içinde çalışma şartlarını protesto etmek için eylem yapan itfaiyecilere biber gazı kullanmasına tepki gösterildi. Göstericiler, Macron ve hükümet karşıtı sloganlar attı.

Bordeaux, Lille ve Lyon gibi kentlerde de eylemler yapıldı. Gösterilere yüzlerce kişi katıldı.

İçişleri Bakanlığı, geçen haftalarda olduğu gibi eylemlere katılanların sayısına ilişkin açıklama yapmadı.

  • Sarı yeleklilerin gösterileri, 17 Kasım 2018'de başlamıştı. Eylemlerde şu ana kadar 11 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 245'ten fazla kişi yaralandı ve 12 bin 107'den fazla kişi gözaltına alındı.

Sarı yelekliler nedir?

Sarı yelekliler hareketi, 17 Kasım 2018 Cumartesi günü Fransa'da gösterilerle başlayan ve daha sonra yakın ülkelere sıçrayan bir protesto hareketidir.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >