Jurnal.istSARS ve koronayı durduran Çinli doktordan Türk halkına mesaj: Evden çıkmayın

SARS ve koronayı durduran Çinli doktordan Türk halkına mesaj: Evden çıkmayın

Çin'de daha önce SARS, kuş gribi, domuz gibi salgınlarda mücadele eden ve şimdi de Koronavirüs Mücadele Kurulu'nda yer alan Profesör Li Lanjuan Türk halkına seslenerek "Üç hafta evden çıkmayın" uyarısında bulundu.

HABER MASASI DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
SARS ve koronayı durduran Çinli doktordan Türk halkına mesaj: Evden çıkmayın
Profesör Li Lanjuan
Çin'de daha önce SARS, kuş gribi, domuz gibi salgınlarda mücadele eden ve şimdi de Koronavirüs Mücadele Kurulu'nda yer alan Profesör Li Lanjuan Türk halkına seslenerek "Üç hafta evden çıkmayın" uyarısında bulundu.
BEĞEN

Koronavirüsün Vuhan kentinde görülmesinin ardından kentin kapatılması, zorunlu sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi için Çin hükümetine ilk raporu sunan Koronavirüs Mücadele Kurulu üyesi Prof. Li Lanjuan, iki ayrı virüs salgını esnasında da ülkesindeki mücadelenin başındaki isimler arasındaydı. SARS'ı durduran akademisyen olarak dünyada tanınan Prof. Dr. Lanjuan hem diğer salgınlarda öğrenilenleri hem de Çin'in virüsle nasıl mücadele ettiğini açıkladı.

Koronavirüsün ciğerlere verdiği zarar sanal gerçeklik videosuyla görüldü
VİDEO / 00:58
Koronavirüsün ciğerlere verdiği zarar sanal gerçeklik videosuyla görüldü
George Washington Hastanesi'ndeki doktorlar, yeni bir Koronavirüs VR videosu yayınladı. Bu videoda, koronavirüsün ciğerlere verdiği zarar net bir şekilde görülebiliyor. Normal şartlarda mavi doku akciğer olarak gösterilirken açık sarı renkteki kısımlar virüsü temsil ediyor. Evde kal, güvende kal...

"İlk önlem evde kalmak"

Akşam gazetesine konuşan Lanjuan, şunları söyledi: "2003 SARS salgını Zhejiang Eyaleti'nde ilk kez görüldüğünde bununla mücadele eden ekipteydim. Kısa zaman içinde iki farklı ekiple bir yandan hastaları iyileştirmeye diğer yandan hastalığın karakteristik belirtileriyle hangi insanlarda yüksek tesir gösterdiğini araştırmaya başladık. Alınacak en büyük önlemin bu süreçte evde kalmak olduğunu ilk kez o zaman resmi raporlarıma yazdım. 2013'te kuş gribi salgınında Yangtze Deltası'nın izole edilmesine dair rapor hazırladım. Çin hükümeti bu raporu hızla hayata geçirdi. Hastalığın kaynağına yani hayvan pazarlarına ulaştığımızda hükümet tüm hayvan pazarlarını da kapattı. Böylece salgını durdurduk.

Koronavirüs salgını çıktığında daha önceki deneyimlerimiz hiç tartışmasız alınacak ilk önlemin evde kalmanın zorunlu hale getirilmesi olduğunu göstermişti bizlere.

Türk halkına mesaj

Hükümet de bu önlemin deneyimle farkında olduğu için hızla sonuca ulaşabildik. Bugün artık salgını Çin'de büyük ölçüde durdurmayı başardık. Türk halkına sesleniyorum; Salgının durması için evde kalmak çok önemli. Siz de bu üç hafta evden çıkmayın. Virüs salgını yükselme eğilimine girmişse salgının vurduğu kentler ve büyükşehirlerde gerekirse sokağa çıkma yasağı da dahil herkesin üç hafta evinde kalması sağlanmalı.

"Çok sayıda test yapılmalı"

  • Sağlık mücadelesinde de en büyük öncelik tanı kitleriyle olabildiğince çok sayıda test yapılması ve vakaların kontrol altına alınması. Sonuçların hızla hem ulusal pandemi merkezlerine hem de Dünya Sağlık Örgütü'ne ulaştırılması gerekli.

Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
İstiklal Caddesi'nde 'öksürerek' gasp girişimi VİDEO / 00:57

İstiklal Caddesi'nde 'öksürerek' gasp girişimi

Ahmet Zarifoğlu Jurnal.ist Perşembe 13:07, 09.04.2020
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.