Savcılık harekete geçti: Telefon dolandırıcılığı artınca özel büro kuruldu

Artan telefon dolandırıcılığı üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti
Artan telefon dolandırıcılığı üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti

Son zamanlarda artan telefon dolandırıcılığı üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Sürecin daha hızlı ilerlemesi ve dolandırıcılığı önlemek adına özel bir büro kuruldu. Bu büroda görev alan üç savcı, sadece tele dolandırıcılık şikayetlerini soruşturacak.

Emekli Profesör Ahmet Demirel, Futbolcu Burak Yılmaz, Yazar Adalet Ağaoğlu’nun eşi Yüksek Mühendis Halim Ağaoğlu ve son olarak Profesör Nilüfer Narlı, telefon dolandırıcılığı mağduru oldu.

Özel büro kuruldu

Tanınan simalar da dahil olmak üzere artan telefon dolandırıcılığı şikayetleri için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı özel büro kurdu.

Hürriyet'in haberine göre, tele dolandırıcılıkla ilgili kurulan büronun görevi, suçlu profillerini ortaya çıkartarak dolandırıcılığı önlemek, delillerin daha hızlı toplanmasını sağlamak ve en kısa sürede suçluları yakalayarak caydırıcı cezalara çarptırılmalarını sağlamak olacak.

Süreç hızlanacak

Sahtecilik ve Dolandırıcılık Bürosu’nda toplamda 42 savcı görev yapıyor. Bu savcılardan üçü sadece tele dolandırıcılık soruşturmalarını üstlenecek. Savcılar tele dolandırıcılıkla ilgili müracaatları kabul edecek ve soruşturmayı yönetecek. Suçlu profilini daha iyi tanıdığı için, gerekirse dosyaları birleştirecek ve sonuca çok daha hızlı ulaşacak.

Savcılar, İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Yan Kesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği’ndeki polislerle de direkt irtibatlı olacak. Böylece sadece suçlunun yakalanması değil, suçun önlenmesindeki süreç de hızlandırılacak.

Savcılar arasında branşlaşma anlamına da gelen özel büro, daha önce de aile içi şiddetle ilgili kurulmuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >