Seçim gününe 'siber' koruma: 'Özel önlemler'

Seçim günün özel 'siber koruma'

Sabah saatlerinde başlayan yerel seçim heyecanına ek olarak güvenlik için kararlaştırılan çeşitli önlemler de önemini koruyor. Yerel seçimlerde siber güvenliğin sağlanması için Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından kurulan 100 kişilik 'Siber Masa' çalışmaya başladı. Oy verme sürecinde Twitter, Facebook, YouTube, Google gibi sosyal medya hesapları BTK tarafından yakın takibe alınacak.

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) 31 Mart yerel seçimlerine yönelik tedbirleri, geçen seçimlerde olduğu gibi bu yıl da kurum bünyesindeki Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi'nden (USOM) 100'e yakın personelle yürütecek.

MİT, Emniyet ve Jandarma birimlerinden temsilcilerin de görev alacağı merkezden Türkiye'nin siber hareketliliği izlenecek.

BTK, seçimlerin siber güvenliği için özel çalışmalar yürütüyor.
BTK, seçimlerin siber güvenliği için özel çalışmalar yürütüyor.

Seçim öncesinde Twitter ve Facebook gibi platformlarda sahte hesaplarda artış tespit eden BTK yetkilileri, seçim günü de bu hesapları takip edecek ve olası manipülatifhareketlere karşı gerek görülürse işlem yapılacak. Vatandaşları kin ve öfkeye yönlendirecek, kışkırtacak her türlü paylaşımı izleyecek olan BTK, sosyal medya şirketleriyle de birlikte çalışma yürütecek.

Facebook, Google, YouTube ve Twitter'ın yöneticileriyle irtibata geçilirken, karar alma mekanizmalarını hızlı işletmeleri uyarısında bulunuldu.

Siber güvenlik konusunda alınan önlemler her seçim için büyük önem taşıyor.
Siber güvenlik konusunda alınan önlemler her seçim için büyük önem taşıyor.

Operatörler de önlem aldı

BTK, Türkiye genelinde iletişim şebekesinin kesintisiz şekilde sürmesi için de servis sağlayıcılar Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom ile çeşitli toplantılar yaparak, gerekli önlemler alındı. Video konferanslar yoluyla da İstanbul ve diğer illerdeki çalışmalar takip edilecek.