Seçim yasakları nelerdir?

Seçim günü yasakları!

Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi için oy verme işlemi başladı. Milyonlarca vatandaşın sandık başına gittiği seçim günü nelerin yasak kapsamına alındığı da günler öncesinden belli olmuştu.

Peki 24 Haziran seçim yasakları nelerdir? İşte yanıtı...

İlginizi çekebilirSeçim 2018: Google'da en fazla hangi içerikler aranıyor?
İlginizi çekebilirTürkiye sandık başında! Yurttan oy manzaraları
İlginizi çekebilirTürkiye sandık başında: İşte seçimle ilgili merak edilen her şey
Alkol satışı, kullanımı yasak

                  Bu kapsamda, oy verme günü olan 24 Haziran Pazar günü saat 06.00'dan 24.00'e kadar her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması ve verilmesi ile içilmesi yasak olacak.
Alkol satışı, kullanımı yasak Bu kapsamda, oy verme günü olan 24 Haziran Pazar günü saat 06.00'dan 24.00'e kadar her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması ve verilmesi ile içilmesi yasak olacak.
Görevliler dışında kimse silah taıyamayacak

                  Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse, 5237 sayılı kanunun ilgili maddesi uyarınca köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamayacak.
Görevliler dışında kimse silah taıyamayacak Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiç kimse, 5237 sayılı kanunun ilgili maddesi uyarınca köy, kasaba ve şehirlerde silah taşıyamayacak.
Umumi eğlence yerleri kapalı

                  Oy verme günü oy verme süresince kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak.
Umumi eğlence yerleri kapalı Oy verme günü oy verme süresince kahvehane, kıraathane ve internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı olacak.
Eğlence yerlerinde sadece yemek verilebilecek

                  Eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.
Eğlence yerlerinde sadece yemek verilebilecek Eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.
Saat 18.00'den önce düğün yapmak yasak

                  Seçim yasaklarına ve yukarıdaki kurallara uyulmak şartıyla oy verme günü saat 18.00'den sonra düğün yapılabilecek.
Saat 18.00'den önce düğün yapmak yasak Seçim yasaklarına ve yukarıdaki kurallara uyulmak şartıyla oy verme günü saat 18.00'den sonra düğün yapılabilecek.
Yayın organları 18.00'dan önce tahmin ve yorum yapamayacak

                  Seçim günü saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçimler ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.
Yayın organları 18.00'dan önce tahmin ve yorum yapamayacak Seçim günü saat 18.00'e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçimler ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak.
YSK açıklama yapacak

                  Radyo ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatlerinde ancak YSK tarafından seçimlerle ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.
YSK açıklama yapacak Radyo ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatlerinde ancak YSK tarafından seçimlerle ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek.
21.00'dan sonra tüm yayınlar serbest olacak

                  Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.
21.00'dan sonra tüm yayınlar serbest olacak Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.