Sendikaların asgari ücret talebi belli oldu

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'in asgari ücret talebi 2578 lira
Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'in asgari ücret talebi 2578 lira

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK asgari ücret için ortak zam taleplerini açıkladı. Sendikaların asgari ücret talebi 2578 lira oldu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 2020 yılı asgari ücret zam oranını belirlemek üzere gerçekleştireceği 4. toplantı öncesi oldukça önemli bir gelişme yaşandı. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'in asgari ücret için ortak zam talebi 2578 lira oldu.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrette zam pazarlığı başlamadan önce, 2 bin 578 liranın altında bir miktarın pazarlığını yapmayacaklarını söylemişti.

4. toplantıda asgari ücret ve AGİ tutarları belli olacak

Aralık ayının son haftasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan 4. toplantı sonrasında asgari ücret ve AGİ tutarları açıklanacak.

"2578 liranın altındaki teklifi dikkate almayacağız"

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, "Türk-İş’in 32 yıldır yaptığı araştırmalar sonucu yaşam maliyetinin daha önce 2 bin 578 lira olduğunu ifade etmiştik. 2 bin 578 liranın altında olmamak koşuluyla bu 2020 için geçerli olacağı için bunun üstünde bir rakamı değerlendirmeye alacağımızı bunun altında bir rakamı değerlendirmeye almayacağımızı ifade ediyoruz. Onun altında bir karara katılmayacağımızı ortak olarak ifade ediyoruz. Şu ana kadar bize bir rakam teklif etmedi” dedi.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >