Serbest kalmak için birbirlerine koronavirüs bulaştırdılar

Koronavirüse yakalandığı açıklanan 21 mahkum serbest bırakılmayacak
Koronavirüse yakalandığı açıklanan 21 mahkum serbest bırakılmayacak

ABD’nin Los Angeles şehrindeki bir hapishanede, erken tahliye olmak için birbirlerine koronavirüs bulaştıran 21 mahkum amaçlarına ulaşamadı. Los Angeles Polis Müdürü Alex Villanueva söz konusu şahısların serbest bırakılmayacağını duyurdu.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının merkez üssü haline gelen ve 80 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği ABD’de korona virüse yönelik mücadele devam ederken Los Angeles şehrindeki bir hapishanede ilginç görüntüler kaydedildi.

  • Los Angeles Polis Departmanı tarafından yayınlanan güvenlik kamerası görüntülerinde, mahkumlar erken tahliye olabilmek umuduyla bir yüz maskesini elden ele dolaştırarak sırayla kokluyor, ateşlerini yükseltmek için yine elden ele dolaştırdıkları şişeden sıcak su içiyor.

Los Angeles Polis Müdürü Alex Villanueva yaptığı açıklamada, "Mahkumlar koronavirüs testlerinin pozitif çıkmaları halinde serbest bırakılacaklarını umuyordu. Böyle bir şey olmayacak" ifadelerini kullandı. Polis Müdürü Villanueva, mahkumların daha önce birbirlerinin eşyalarını kullanmadığını, korona virüse yakalanabilmek bardaklarını paylaştıklarını ve sosyal mesafe kuralını ihlal ettiklerini ifade etti.

Öte yandan Los Angeles’ta son iki ayda yaklaşık 5 bin mahkumun erken tahliye edilirken 4 Mayıs’tan bu yana hapishanelerdeki koronavirüs vaka sayısında yüzde 60 oranında artış yaşandığı belirtildi.