SGK 29 ilacı daha geri ödeme listesine aldı

Arşiv
Arşiv

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 29 ilacı daha geri ödeme listesine aldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un açıklamasına göre, 4'ü demans, ikisi solunum hastalıkları, 6'sı antibiyotik olmak üzere toplamda 29 ilaç daha geri ödeme listesine alındı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Güvenlik Kurumu Resmi web sitesinde yeni düzenlemelerin yayımlandığını duyurdu ve 29 ilacın daha geri ödeme listesine eklendiğini açıkladı.

"24 ilaç yerli"

Bakan Selçuk ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geri ödeme listesine alınan 29 ilaçtan 24’ünün yerli üretim olduğunu belirtti.

Bakan Selçuk, “Sosyal Güvenlik Kurumumuzda bu eklemeyle birlikte bedeli ödenen toplam ilaç sayısı 9 bin 37’ye ulaştı” açıklamasını yaptı. Öte yandan geri ödeme listesine alınan 29 yeni ilacın detayları şu şekilde olup kullanıldıkları tedaviler için yeni alternatifler ve erişim kolaylıkları doğmuştur:

Geri ödeme listesine alınan ilaçlar

Bir adet pıhtılaşma önleyici ilaç, 4 adet demans ilacı, iki adet enteral beslenme ürünü, bir adet hipertansiyon ilacı, iki adet immünglobulin, bir adet kas gevşetici, bir adet göz merhemi, iki adet gargara, iki adet psöriyazis tedavisinde kullanılan ilaç, 6 adet antibiyotik, iki adet soğuk algınlığı ilacı, iki adet astım ilacı, bir adet tıbbi mama, iki adet vitamin.