SGK açıkladı: Ayda 150 liraya sağlık hizmetlerinden faydalanılacak

Genel Sağlık Sigortası için güncel durum belirtildi
Genel Sağlık Sigortası için güncel durum belirtildi

SGK'dan yapılan açıklamada sağlık hizmetlerinden yaralanamayan düşük gelirli vatandaşlar için güncel durum aktarıldı. Yapılan açıklamaya göre, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşların ayda 150,12 lira Genel Sağlık Sigortası primi ödemeleri durumunda sağlık hizmetlerinden faydalanabildiklerini bildirdi.

Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) yapılan açıklamaya göre, kaliteli, sürdürülebilir, erişimi kolay sağlık hizmetleri için bütün vatandaşların faydalanmasını beklediklerini açıkladı. SGK sağlamış olduğu çalışmalar ile güvenli ve kontrol edilebilir hizmet vermeye devam ettiğini de belirtti.

GSS primi ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler

Sosyal güvencesi olmayan ve geliri düşük vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlandırıldığı ifade edilen açıklamada, "Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar, ayda 150,12 lira GSS primi ödeyerek kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Genel Sağlık Sigortası primini (150,12 lira) ödeyecek gücü olmayan vatandaşlar ise ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yaparak gelir testi yaptırabilirler. Gelir testi sonucunda aile içinde kişi başına düşen gelir, brüt asgari ücretin üçte birinin altında ise bu vatandaşların GSS primleri devlet tarafından karşılanıyor." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, analık halinde kadınlara, 18 yaşını doldurmamış çocuklara ve lise mezunu gençlere 20 yaşına kadar, üniversite mezunlarına ise 25 yaşına kadar GSS kapsamında sağlık hizmeti verildiği kaydedildi.

Acil serviste tedavi gören, madde bağımlısı olan, trafik ve iş kazası geçiren vatandaşların da hiçbir şart aranmaksızın GSS kapsamında sağlığa erişiminin sağlandığı aktarılan açıklamada, Bağ-Kur ve GSS sistemine prim borcu olan vatandaşlar ile bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde (üniversite hastanelerinde) 31 Aralık 2022'ye kadar sağlık hizmeti alabilecekleri hatırlatıldı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >