Sigara yasağı genişliyor: Paketler böyle olacak

Torba yasa içinde yer alan tütün mamulleri yasağının genişletilmesi kapsamında, komisyona sigara paketi örnekleri sunuldu.
Torba yasa içinde yer alan tütün mamulleri yasağının genişletilmesi kapsamında, komisyona sigara paketi örnekleri sunuldu.

Tütün mamulleriyle ilgili yasakların genişletileceği ve sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik hükümleri içeren torba yasa, komisyonda görüşülürken, bakanlık yetkilileri hazırlanan sigara paket örneklerini de komisyona örnek olarak sundu.

Ak Parti tarafından, tütün mamulleriyle ilgili yasakların kapsamını genişleten ve sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik hüküm de içeren torba yasa, TBMM Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı.

  • Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven'in de hazır bulunduğu toplantıya bakanlık yetkilileri, teklifte öngörülen kriterler çerçevesinde hazırlanmış sigara paket örneklerini sundu.

Komisyona, sigara paketi örnekleri getirildi.
Komisyona, sigara paketi örnekleri getirildi.

Sigara yasağı genişliyor

Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK’larda değişiklik yapan teklife göre televizyonda yayınlanan program, filmler, dizi, müzik klipleri, reklam ve tanıtım filmlerinin yanı sıra artık sinema ve tiyatrolarda gösterilen eserlerde, internet, topluma açık olan sosyal medya ve benzeri ortamlarda da tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek. Üniversite kampüs alanlarındaki işletmelerde sigara satılamayacak.

Kapalı dolapta satılacak

Tütün ürünleri, kişilerin doğrudan ulaşacağı veya göreceği şekilde satışa arz edilemeyecek. Bu ürünlerin işletme içinden ve dışından görünmeyecek şekilde renk, şekil ve ebatları Sağlık Bakanlığı’nın uygun görüşü alınarak Tarım ve Orman Bakanlığı’nca belirlenen kapalı dolaplarda satışa sunulması zorunlu olacak.

Paketlerin üzerindeki uyarı alanı yüzde 65'ten 85'e çıkacak.
Paketlerin üzerindeki uyarı alanı yüzde 65'ten 85'e çıkacak.

Uyarı mesajının boyutu değişiyor

Tütün ürünleri paketleri ile nargile şişelerinin üzerine, zararlarını belirten resimli ve Türkçe yazılı uyarı veya mesajların konulacağı alan, yüzde 65’den yüzde 85’e çıkarılacak. Bütün tütün ürünlerinin üzerindeki yazı ve şekiller aynı olacak. Yasaklara uymayanlar 5 bin TL’den 20 bin TL’ye kadar idari para cezası ile cezalandırılacak. Kapama cezası da verilebilecek.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >