20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Silahlı HÜRKUŞ için Konya'da atış gösterimi düzenlendi

Hürkuş
Hürkuş

Gelecek yıl TSK envanterine girmesi planlanan HÜRKUŞ uçağı ve LUMTAS füzesi için Konya'da özel bir atış gösterimi gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, 2018 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi planlanan HÜRKUŞ uçağının LUMTAS füzesi atış gösterimi, Karapınar'da bulunan Milli Savunma Bakanlığı Atış Test ve Değerlendirme Grup Komutanlığında yapıldı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral SalihZeki Çolak, Savunma Sanayii Müsteşarıİsmail Demir ve yabancı ataşeler ile askeri ve sivil üst düzey personelin katıldığı gösterim, takdir topladı.

İlginizi çekebilirTSK için üretilen yerli araçların isimleri nereden geliyor?

HÜRKUŞ'un özellikleri.
HÜRKUŞ'un özellikleri.

SSM inisiyatifiyle başlatılan "Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Projesi" kapsamında üretilen HÜRKUŞ uçağı, TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tarafından farklı görev senaryolarını destekleyecek şekilde tasarlanan silahlı versiyonuyla, pilot eğitim ihtiyacının yanı sıra hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerini düşük maliyet ve yüksek hassasiyetle yapılabilmesi için geliştirildi.

İlginizi çekebilirMilli savaş uçağı için geri sayım başladı: F-16'lar tarih olacak!

Atış gösteriminde kullanılan LUMTAS ise Roketsan tarafından antitank (tandem) harp başlığına alternatif olarak anti-personel harp başlığıyla da kullanılabilecek şekilde tasarlandı. Halihazırda ATAK helikopterine entegre edilen füzeler, sabit kanatlı uçaklar, İHA'lar, kara ve deniz platformlarından da atılabiliyor.

İlginizi çekebilirTamamen yerli lazer güdümlü L-UMTAS füzesinin testleri tamamlandı!

LUMTAS haricinde, Roketsan tarafından üretilen, zırhlandırılmış yapı, kendini koruma sistemleri, gece görüş uyumlu aydınlatma, veri linki, lazer işaretleme kabiliyetine sahip elektro optik kamera ve gelişmiş aviyonik sistem özellikleri taşıyan yerli güdümlü mühimmat UMTAS/CİRİT/TEBER ile silahlandırılacak olan HÜRKUŞ uçağı, 5 adet harici yük istasyonu ve bin 500 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olacak.

Gelecek yıl TSK envanterine girmesi planlanan HÜRKUŞ uçağı ve LUMTAS füzesi için Konya'da özel bir atış gösterimi gerçekleştirildi.


İLGİLİ HABERLER