Sınavlar hangi tarihlerde olacak?

Sınav-Arşiv
Sınav-Arşiv

Koronavirüsle birlikte alınan önlemlerle birlikte birçok alanda değişikliğe gidildi. Eğitim alanında da değişiklikler yapılarak uzaktan eğitime geçildi, sınavların ertelenmesi gündeme geldi derken kafalar karıştı. Koronavirüs tablosundaki iyi yöndeki gidişat sebebiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan "Yeni bir normale döneceğiz" dedi. 'Sınavlar hangi tarihlerde olacak?' konusu sıklıkla sorgulanıyordu. Öte yandan lise ve üniversiteye hazırlanan öğrencilerde 'LGS ne zaman olacak?' 'YKS ne zaman olacak?' diye merak içinde bekliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan sınavların tarihlerini duyurdu.

Koronavirüsün yayılmasının ardından alınan tedbirler ışığında birçok sınavın tarihinde değişiklikler yapıldı. Bunlardan birisi de 2,5 milyon öğrencinin YKS ne zaman olacak? diye sorgulanıyordu.

YKS ne zaman olacak?

Türkiye gazetesinin haberine göre; ÖSYM'nin normal takvimine göre sınavın yapılacağı tarih 20-21 Haziran olarak açıklandı. Bilim Kurulunun tavsiyeleri ile sınav 25-26 Temmuz'a ertelendi. Uzmanlar açıklanan bu tarihin de net olmadığını, virüsün seyrine göre değişebileceğini ifade edip öğrencilere 'Haziran ayına hazırlıklı olarak çalışın' diye telkinlerde bulundu. Nitekim öyle de oldu. Ülkemizde virüsle mücadelede olumlu gidişat ışığında YKS için Bilim Kurulu yeni tavsiyelerde bulundu. Sınavın haziran ayında yapılmasında bir sıkıntının olmadığı açıklandı.

Bu tavsiye kabine kurulunda istişare edildi ve YKS 27-28 Haziran'a alındı.

Tarihinin güncellenmesiyle birlikte, gençlerin bu sıkıntılı dönemden korumak için sınava geçmiş yıllara nazaran birçok avantajlı unsur eklendi.

  1. Öğrenciler sınavda lise son sınıfın ikinci dönemden muaflar.
  2. TYT'ye 30 dakika daha ilave edildi ve süre 165 dakika oldu.
  3. Yerleşmede uygulanan 180 baraj puanı 170’e çekildi.
  4. Tahmini olarak 112 ila 195 bin ilave öğrenci tercih ettiği programlardan birine yerleşebilecek. Üniversiteli olma şansı daha da arttı.

Kurt: Az konu avantaj

Bu düzenlemelerin büyük bir avantaj olduğunu söyleyen Eğitimci Adil Kurt, daha az konuyla sınava hazırlanmanın avantaj olduğunu ifade etti. Kurt "Öğrenciler deneme sınavında hangi konudan soru çözemiyor ise o konuları tekrar etmeliler. Bu kısa süreyi verimli kullanabilirlerse bu sene yapılacak sınavdan daha başarılı şekilde çıkabilirler" diye konuştu.

Tözeniş: Toparlanma zamanı

Eğitimci Ece Tözeniş, YKS adaylarına tarih değişikliği nedeniyle olumsuzluklara odaklanmak yerine kalan günler için doğru planlama yapmalarını önerdi. Tözeniş "Bu zamanda yine en önemli görev size düşüyor. Şimdi yeniden toparlanma, planlamamızı yeniden gözden geçirip kalan zamanda neler yapabileceğinizi belirleme zamanı” dedi.

Sınavlarda tedbirler nasıl olacak?

ÖSYM Başkanı Halis Aygün "YKS ve askerî öğrenci sınavında adaylara maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen adaylar dezenfektan ve kolonya getirebilecek. Yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için adaylar ve sınav görevlileri dışında kimse okul bahçelerine alınmayacak. Sınav salonlarında oturma düzenleri, sosyal mesafe mümkün olduğunca gözetilerek oluşturulacak" dedi.

LGS sınavı ne zaman yapılacak?

Liseye başlayacak öğrencilerin merakla bekledikleri LGS’nin bu seneki kılavuzu yayınlandı. Otomatik olarak öğrencilerin başvurusunun tamamlandığı LGS bu sene 20 Haziran’da gerçekleşecek. Sınavın ardından sonuçlar 16 Temmuz'da açıklanacak.

2020 KPSS ne zaman olacak?

2020 KPSS Lisans (GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR, EĞİTİM BİLİMLERİ) Sınavı tarihi: 6 Eylül 2020

2020 KPSS Lisans (ALAN BİLGİSİ) 1. gün: 12 Eylül 2020

2020 KPSS Lisans (ALAN BİLGİSİ) 2. gün: 13 Eylül 2020

2020 KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT): 20 Eylül 2020

2020 EKPSS: 11 Ekim 2020

2020 KPSS Ön Lisans: 25 Ekim 2020

2020 KPSS Ortaöğretim: 22 Kasım 2020

2020 KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT): 27 Aralık 2020

Bursluluk sınavı ne zaman yapılacak?

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı'na (İOKBS) girecek öğrencilerin de bulundukları sınıfların birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacağını açıkladı.Daha önce 25 Nisan 2020'de yapılması planlanan İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) koronavirüs önlemleri kapsamında 6 Haziran 2020'ye ertelendi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >