Sinemada uzun reklam dönemi bitti

Sinemada uygulanmaya başlayan yeni kuralların seyirciyi tekrar salonlarına yönlendirmesi bekleniyor
Sinemada uygulanmaya başlayan yeni kuralların seyirciyi tekrar salonlarına yönlendirmesi bekleniyor

Sinemada uzun süren reklam ve tanıtımlar seyirci tarafından tepki topluyordu. Geçtiğimiz aylarda bilet fiyatlarının fazla olması ve reklam süreleriyle alakalı bir düzenleme yapıldı ve meclise sunuldu. Sinema Kanunu'nda yapılan değişiklikle reklam sürelerine kısıtlama getirildi. Sinema salonları, 1 Temmuz itibarıyla ilgili yasa hükmünü uygulamaya başlayacak.

Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasıyla Desteklenmesi Hakkında Kanun'da değişikliğe gidilmiş, TBMM'de kabul edilen değişiklik 30 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazete'de yer almıştı. Kanun değişikliğinde yer alan ve sinema salonlarında gösterilen reklamların sürelerini düzenleyen madde, 1 Temmuz Pazartesi itibarıyla yürürlüğe girecek. Buna göre, sinema filmi öncesinde gösterilen reklamların süresi 10 dakikayı geçemeyecek.

Fragman gösterim süresi ise en az 3, en fazla 5 dakika olacak

Kamu spotları ve sosyal sorumluluk projelerine ilişkin gösterimler belirtilen sürelere dahil edilmeyecek. Sinema filmi gösterim arası 15 dakikayı aşamayacak. Reklam, fragman ve film arası sürelerine uymadan gösterim yapan sinema salonu işletmecilerine salon başına 50 bin Türk lirası ceza verilecek.

1 Temmuz'dan sonra yürürlükte

Öte yandan sinema salonu işletmecilerinin, filmin yapımcısı ve varsa dağıtımcısı ile yapılacak sözleşme ile belirlenecek indirimli bilet fiyatlandırmaları hariç olmak üzere sinema biletini içeren abonelik, promosyon, kampanya ve toplu satış faaliyetleri gerçekleştiremeyeceğine yönelik hüküm de 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girecek.

Reklam sürelerine getirilen yasanın uygulanmaması durumunda ceza uygulanacak
Reklam sürelerine getirilen yasanın uygulanmaması durumunda ceza uygulanacak

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 verilerini yayınlandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), "Sinema ve Tiyatro İstatistikleri 2018" bültenini yayımladı.

Buna göre, Türkiye genelinde sinema salonu sayısı 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 6,2 arttı. Sayısı 2 bin 858 olan sinema salonlarında, koltuk sayısı ise yüzde 4,2 yükselerek 342 bin 813'e ulaştı. Sinema seyircisi sayısı, 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 5,4 azaldı. Tiyatroda ise 2017-2018 sezonunda yüzde 11,9 arttı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >