Sipariş yağıyor: Dalında bir lirayken tatlısı 50 lira oldu

Limon ve turunçların kabuklarından tatlı yapıyor
Limon ve turunçların kabuklarından tatlı yapıyor

Adana’nın Kozan ilçesinde yaşayan kadınlar narenciye ürünlerinden tatlı yaparak katma değer oluşturuyorlar. Satışa hazırlanan narenciyeler dalında bir lirayken tatlısını 50 liraya kadar satıyorlar. Siparişler yağan tatlı için her mahallede kadınların fabrika gibi çalıştığı belirtildi.

Kozan'a bağlı Tılan Mahallesinde yaşayan Özge Bolat, dalından taze taze topladığı limon ve turunçların kabuklarından tatlı yapıyor. Limon ve turunç gibi bölgenin simgesi lezzetlerinin bu yıl dalında ucuz ama kadınların ellerinde değerlendiğini söyleyen Bolat, bir aylık yoğun emek ile hazırladıkları limon ve turunçların toplanması, temizlenmesi ve kaynatılması ile narenciyenin tatlı yolculuğunun kadınların ekonomik kazanç kapısı olduğunu ifade etti.

''Çürüyen limonlar değerlendi''

Her mahallede kadınların fabrika gibi çalıştığını söyleyen Özge Bolat şu ifadelerde bulundu:

  • "Kara kazanda şerbetlerini hazırladık, limonları tek tek dizdik, acılarını çıkardık. Uzun bir hazırlık süreci oldu. Limon dalında kaldı bizde değerlendirdik tatlısını yaptık. Kozan Belediyemiz çok güzel destek oldular. Hem sosyal medyadan hem de belediyemiz desteği ile mahallemiz üretime geçti. Kadınlara destek verilince dalında çürüyen limonlar değerlendi. Limon tatlısı bir ay gibi zorlu yolculuğu var. Toplanması acısının çıkarılması ile başlıyor ardından kaynamaya başlıyor. 30-50 TL arasında fiyatı değişiyor. Ayda 200 kavanoz yaptım."
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >