Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic açıkladı: Türkiye'den İHA almayı planlıyoruz

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic (Arşv)
Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic (Arşv)

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic dün basın toplantısında yaptığı açıklamalarda Türkiye'nin İHA sistemlerinden övgüyle bahsetti ve ileride satın almayı planladıklarını dile getirdi.

Başkent Belgrad'daki Sırbistan Sarayı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Türkiye'nin "Bayraktar" insansız hava araçlarından övgüyle söz etti.

'Satın almak istiyoruz'

İHA sistemlerini çok ilginç bulduklarını ve gelecekte bunlardan satın almak istediklerini kaydeden Vucic, "Türk tarafı ile anlaşıp anlaşamayacağımızı göreceğiz. Ne olursa olsun, burada bahsi geçen insansız hava araçları oldukça iyi. Türk üreticilerin hakkını vermem gerekiyor" ifadelerini kullandı.

'Kimseyi tehdit etmiyoruz'

Vucic, Sırbistan'ın her zaman güvenliğini güçlendirmek istediğini belirterek, "Biz hiç kimseyi tehdit etmiyoruz, hiç kimseye saldırmıyoruz. Ancak bir sürprizle karşılaşmamak için her daim hazır olmalıyız. Bu kapsamda da gerekli adımları atıyoruz" dedi.

Pahalı ama akıllı sistemler

Sırbistan'ın askeri anlamda gerçekten tarafsız bir ülke olduğunu vurgulayan Vucic, kendi hava sahalarını ve topraklarını kendileri savunmak ve korumak istediklerini ifade etti.

Vucic, İHA sistemlerinin pahalı, ancak oldukça akıllıca yatırımlar olduğunu da sözlerine ekledi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >