Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic geri adım attı: Henüz o sayfayı açmadık

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic (Arşiv)
Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic (Arşiv)

ABD Başkanı Donald Trump Kosova ve Sırbistan arasındaki ekonomik normalleşmeye ara buluculuk yapmış ve iki ülkenin imzaladığı anlaşmaya ABD lehine birçok madde yerleştirmişti. Öte yandan imza töreninde Trump'ın, "Sırbistan İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacak" açıklamasına Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic'in şaşırması bütün dünyanın gündemine oturmuştu. AB desteğini alan Vucic konuya dair bir açıklama yaptı ve "Biz henüz o defteri açmadık" ifadelerini kullandı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ABD Başkanı Donald Trump'ın açıkladığı 'Belgrad büyükelçiliği Kudüs'e taşıyacak' açıklamasını Avrupa'da düzeltti. Vucic, "Sırbistan henüz o sayfayı açmadı" dedi.

ABD'ye karşı AB vurgusu geldi

Soru işaretlerine yol açan durumun ardından Vuvic Kosova Başbakanı Avdullah Hoti ile Belgrad-PriştineDiyaloğu kapsamında Brüksel'deydi. Avrupa Birliği (AB) entegrasyonuna bağlılıklarını vurgulayan ikili, AB ile entegrasyona en üst seviyede öncelik verdiklerini açıkladı.

AB: İki devletli çözümden yanayız

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano
AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano

Vucic'in ziyareti sırasında konuşan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano ise İsrail-Filistin meselesinde iki devletli çözümden yana olduklarını hatırlatarak, Sırbistan ve Kosova'nın diplomatik adımlarının "ciddi endişe kaynağı" olduğunu bildirdi.

Euronews, Birliğin söz konusu açıklaması sonrasında, AB'ye katılım müzakerelerine devam eden Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic'e mikrofon uzatarak, büyükelçilik konusunu sordu.

Vucic, "Sırbistan o faslı henüz açmadı. Biz AB bildirgelerine ve kararlarına uyum sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Ama elbette kendi çıkarlarımızı da gözetiyoruz" ifadelerini kullandı.

Stano ise, "Kosova ve Sırbistan, AB katılım sürecini stratejik öncelikleri olduğunu açıkladıkları için AB her iki ülkenin de bu taahhüde bağlı şekilde hareket etmesini beklemektedir. AB'nin perspektifi baltalanmamalıdır" sözlerini kullandı.

Neler olmuştu?

  • Geçtiğimiz hafta Kosova ve Sırbistan liderleri, ABD'nin arabuluculuğunda "ekonomik normalleşme" anlaşmasına imza attı. Anlaşma ile Sırbistan, İsrail büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağını açıklarken, Kosova da İsrail'i tanıma kararı aldı. İmza töreni sırasında Sırp liderin Trump'ın açıklaması sırasında yaşadığı şaşkınlık dikkat çekmişti.