Siri'nin açığını bulan gençler Apple'dan bin lira ödül kazandı

Arşiv
Arşiv

Eskişehir'de, Apple'ın sesli komut sistemi Siri'nin alarm saati kurarken yaptığı hatayı bularak yetkililere haber veren Okan Sarıoğlu ve Gökben Duman bin lira ödül kazandı.

Eskişehir'de yaşayan Okan Sarıoğlu ve Gökben Duman, Apple'ın Siri uygulamasını kullanarak akşam saat 19.00'a alarm kurmak istedi. Ancak, Siri uygulaması alarmı saat 19.00 yerine saat 02.00'ye ayarladı. Sarıoğlu ve Duman, yeniden denemek istedikleri sırada gelen bir çağrıya cevap vermelerinin ardından Siri uygulamasının bu kez günün 24 saatinin her dakikasına toplam bin 440 adet alarm oluşturduğunu fark etti. Açığı tespit eden gençler durumu hemen Apple'a bildirdi. Sarıoğlu ve Duman'a, Apple tarafından hatanın güncelleme ile düzeltildiğini ve 1000 lira ile ödüllendirildiklerini belirten bir teşekkür e-postası geldi.

Okan Sarıoğlu ve Gökben Duman
Okan Sarıoğlu ve Gökben Duman

Bin lira ödül verdiler

Gökben Duman, başka hatalar da tespit ettiklerini, emin olduktan sonra bu hatalar için de başvuruda bulunacaklarını belirterek, "Bir hata olduğunu anlayınca Apple ile bir iletişim sürecimiz oldu. Sonrasında bize teşekkür ederek hesabımıza bin lira yatırdılar. Biz de bu parayı paylaştık. Daha sonra hatayı bir sonraki güncellemede düzelttiler. Başka hatalar olduğunu da gördük ama emin değiliz. Emin olduğumuzda onlar için de başvuracağız. Kazandığımız para ile ne yapacağımıza şu anda karar veremedik. Öğrenciyiz zaten, para lazım" diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >