20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

Şirket aracını kullananlar dikkat! Tazminatsız işten atılabilirsiniz

Şirket aracını özel işlerinde kullananlara Yargıtay'dan kötü haber geldi.
Şirket aracını özel işlerinde kullananlara Yargıtay'dan kötü haber geldi.

Yargıtay emsal kararlarına bir yenisini ekledi. Çalıştığı şirkete ait olan aracı mesai saatleri dışında özel işlerinde kullandığı anlaşılan çalışanın işine son verilmesi kararı verildi. Üstelik kıdem ihbar ve tazminatını alamayacak.

İçindekiler

Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki bir şirketin çalışanı, yaklaşık 2 ay süresince iş yerine ait aracı ve bazı malzemeleri mesai saatleri dışında özel işleri için kullandığı gerekçesiyle işten çıkarıldı.

Aracı şirket yetkililerinin bilgisi dahilinde kullandığını ifade eden çalışan, daha sonraki beyanlarında aracı kullanmadığını ileri sürdü.

Gebze 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde "görevi kötüye kullanma" suçundan açılan davada, çalışan hakkında delil yetersizliğinden beraat kararı verildi.

İş sözleşmesinin feshi nedeniyle açılan davada ise Gebze 3. İş Mahkemesi, iş akdinin haksız nedenle feshedildiği gerekçesiyle çalışan hakkında kıdem ve ihbar tazminatına hükmetti.

Yargıtay mahkemenin kararını bozdu

İlginizi çekebilirNakit aldığı ödemeyi kartından çeken kasiyer, hem işinden hem tazminatından oldu
İlginizi çekebilirİstifa eden işçiye ihbar tazminatı yok
İlginizi çekebilirYargıtaydan 'yıllık izin' kararı