Siyam ikizlerinin üniversite tercihi: Aynı yerde okumaları lazım

Siyam ikizleri Ayşe ve Sema Tanrıkulu.
Siyam ikizleri Ayşe ve Sema Tanrıkulu.

15 Haziran'da düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı için iki milyondan fazla öğrenci ter döktü.

Hayalini kurdukları bölümlere girebilmek için yarışan öğrencilerin arasında siyam ikizleri de vardı.

Üniversite için yarışan ikizlere ÖSYM tarafından iki farklı kitapçık verildi.

Sınavdan sonra ülke gündeminden düşmeyen siyam ikizleriyle alakalı konu bu kez de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ele alındı.

Meclis'e taşınan konuda, 'Farklı üniversitelerde farklı bölümleri kazanırlarsa ne olacak?' sorusu tartışıldı.

15 Haziran'da Yükseköğretim Kurumları Sınavında 2.446.51 kişi ter döktü. Hayalleri olan üniversite ve bölüme yerleşmek için yarışan öğrenciler arasında siyam ikizleri de vardı. Lisenin ardından üniversiteye gitmek için sınava giren ikizlerin farklı bölüm kazanmaları durumunda neler olacağı ise Türkiye Büyük Millet Meclisinin gündemine geldi.

TBMM'nin konusu: Siyam ikizleri

TBMM Down Sendromu ve Otizm Araştırma Komisyonu, perşembe günü yapılan toplantısında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) temsilcilerini dinledi.

Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre toplantıda Kahramanmaraş’ta Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren 18 yaşındaki Siyam ikizleri Ayşe ve Sema Tanrıkulu da konuşuldu. Komisyon “İkisinin aynı yerde okuması lazım” talebini meclise iletti.

Siyam ikizlerine sınavda iki farklı kitapçık verildi
Siyam ikizlerine sınavda iki farklı kitapçık verildi

'Bu konuda YÖK ne yapabilir?'

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, "Bir Siyam ikizimiz var. Onları gittim ve köylerinde ziyaret ettim. Muhteşem çocuklar. Çok etkilendim onları gördükten sonra. Bu çocuklar açık lise mezunları. Sınav nedir bilmiyorlar. Böyle şartlarda sınava girdiler. 'İlk defa görüyoruz üniversite sınavı nasıldır? Kamerayı ilk defa orada gördük, kamera var tepemizde' dediler.

Siyam ikizi olmalarına rağmen ayrı bir birey olarak sınava girmişler. Ayrı testler verilmiş. Çok da konuşkanlar, cin gibiler. Biri diyor ki İkizimin sınavda tutulduğunu hissettim. Yani onun tutulması, onun tutukluğu beni rahatsız etti.

Neyse, bunlar ayrı güzel şeylerdi. Bu çocukların yerleştirilmesini ve mutlaka okumasını istiyorum. O kadar motiveler ki. İkisinin aynı yerde okuması lazım. Bunu sağlamamız lazım. Bu konuda YÖK bize ne yapabilir? ÖSYM yapacağını yaptı, şimdi sıra yerleştirme aşamasında. Puanı gelince YÖK Başkanımızı da arayacağım ama şu an için bir öneriniz var mı?"

Siyam ikizleri Ayşe ve Sema İlahiyat Fakültesine gitmek istediklerini söyledi
Siyam ikizleri Ayşe ve Sema İlahiyat Fakültesine gitmek istediklerini söyledi

Sonuçlar değerlendirmeye alınacak

YÖK Engelsiz Öğrenci Komisyonu üyesi Prof.Dr. Meltem Yılmaz, "18 Temmuz’da Temel Yeterlilik Testi (TYT) sonuçları belli oluyor, 19 Temmuz’da bizim Engelli Öğrenci Komisyon toplantımız bu sonuçları değerlendirmek üzere toplanacak, orada değerlendirileceğini ifade etmek istiyorum" dedi.

'En hakkaniyetli şekilde işleme tabii tutacağız'

ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yaşar Özban, "Siyam ikizleriyle ilgili olarak sınav öncesinde gerek yetkili kurullarımızda bu konu dile getirildi. Sonuç olarak siyam ikizleri aynı bünyeyi paylaşan iki farklı kişi olsalar da hukuksal olarak aynı bünyeye sahip olmayan iki farklı kişi olarak geçiyorlar. Dolayısıyla ikisini aynı anda sınava tabi tutmanız durumunda ikisine farklı farklı kitapçıklar verdik. Kitapçıkların içeriği bütünüyle aynı fakat sadece soruların ve şıkların yerleri değişti. Dolayısıyla ikisine aynı kitapçık vererek sınavı yapmanız durumunda ortaya çıkabilecek olan hukuksal sorunlar, hukuk müşavirlerimizin bulunduğu ortamlarda ele alındı.

Sonuç olarak ikisine farklı farklı kitapçıkların verilmesi kararına varıldı ve sınav bu şekilde oldu. 18 Temmuz’da sonuçlar açıklanacak. 23-26 Temmuz tarihleri arasında da tercihler yapılacak. Tabii o konuda da YÖK’le koordinasyon içindeyiz. Ne gerekiyorsa yapacağız. Nasıl sizler bu adaylarımızın en adil, en hakkaniyetli şekilde işleme tabi tutulmasını istiyorsanız bizim hem YÖK hem ÖSYM olarak görüşlerimiz de aynı. Gerekli koordinasyon ilişkileri içinde adaylar arasından en adil olanı uygulamaya çalışacağız dedi.

İkizlerin farklı kitapçıklar üzerinden sınav olmasının ardından farklı bölümleri kazanmaları durumunda neler yapılması gerektiği gündeme geldi
İkizlerin farklı kitapçıklar üzerinden sınav olmasının ardından farklı bölümleri kazanmaları durumunda neler yapılması gerektiği gündeme geldi

Siyam ikizleri nedir?

Siyam ikizleri Ayşe ve Sema liseyi açıktan bitirdi
Siyam ikizleri Ayşe ve Sema liseyi açıktan bitirdi

Nedenleri

  • Tek yumurta ikizleri, tek bir döllenmiş yumurta bölünerek iki kişiye ayrılıyor. Gebe kaldıktan 8 ya da 12 gün sonra, monozigotik ikizleri oluşturmak üzere ayrılan embriyonik tabakalar belirli organ ve yapılarda gelişmeye başlıyor. Ancak bazı durumlarda ayrılmanın durduğu ve ikizlerin anne karnında birleştiği görülüyor.

Belirtileri

  • Yapışık ikiz hamileliğini gösteren spesifik bir belirti veya semptom yoktur. Diğer ikiz gebeliklerde olduğu gibi uterus, tek bir fetüste göre daha hızlı büyüyebilir ve hamileliğin başlarında daha fazla yorgunluk, bulantı ve kusma olabilir.
  • Yapışık ikizler, standart ultrason kullanılarak hamileliğin erken döneminde teşhis edilebiliyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >