Siyaset dünyasından Mesut Yılmaz için mesajlar

Mesut Yılmaz
Mesut Yılmaz

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Mesut Yılmaz'ın beyin sapında tümör saptanmış ve ameliyat edilmişti. Yılmaz, hastanede tedavi görüyordu. Mesut Yılmaz'ın vefatı sonrası siyaset dünyasından birçok isim mesaj yayınladı.

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın vefatının ardından siyaset dünyasından çok sayıda başsağlığı mesajı geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

Türkiye'de gerek Başbakan gerek bakan olarak görevler icra etmiş olan bir devlet adamı. Aynı zamanda hemşehrim. Bundan dolayı da bir hukukumuz var. Tüm davetlerimize sağlıklı olduğu sürece katılma erdemini göstermişti. Bundan dolayı da kendilerine şükranım var.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop:

Sağlık sorunları nedeniyle bir süredir hastanede tedavi gören eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın vefatını üzüntüyle öğrendim. Kendisine rahmet, başta eşi Berna Yılmaz hanımefendi olmak üzere tüm kederli ailesine başsağlığı ve sabır dilerim.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

Eski Başbakanlarımızdan, değerli siyaset ve devlet adamı Mesut Yılmaz’ın vefatından dolayı derin üzüntü duydum. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun!

Mesut Yılmaz'ın siyasi hayatından kareler
Mesut Yılmaz'ın siyasi hayatından kareler

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın:

Eski Başbakan ve Anavatan Partisi eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayım. Merhuma Allah'tan rahmet, değerli ailesine ve Türk milletine başsağlığı diliyorum.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

Bir süredir tedavi gören ve durumunu yakından takip ettiğimiz Eski Başbakanlarımızdan Sayın Mesut Yılmaz’ı kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyorum.

Eski bakan Işın Çelebi

Başımız sağ olsun kaliteli insanlarda birisiydi. Kendisinin Başbakan olduğu dönemde de birlikte çalıştık. Görüşlerine değer verdiğim birisiydi. AB projesinde Türkiye’nin değerlerini her zaman korumuştu. Cumhuriyetin yetiştirdiği önemli isimlerden birisiydi. Oğlunu vefatından sonra ofisinde birkaç kez görüşmüştük. Oğlunu vefatına dayanamadığını ve çok üzüldüğünü biliyorum. Evlat acısına dayanamadı gördüğüm kadarıyla.

Mesut Yılmaz'ın siyasi hayatından kareler
Mesut Yılmaz'ın siyasi hayatından kareler

ANAP Genel Başkanı İbrahim Çelebi:

Üzüntü verici bir durum, zaten bekliyorduk yoğun bakımdaydı. Abdurrahim bey ile ailesiyle sağlığı hakkında bilgi alıyorduk. Anavatan Partisi'nde Özal'dan sonra belli izler bırakan bir devlet adamıydı. Mesut bey ülkesi için çok büyük fedakarlıklar yaptı. Kendisine zarar verdi ama ülkesine zarar verecek hiçbir icraatın içine girmedi. Genç yaşta kaybettik. Oğlunun ölümünden sonra kendini toparlayamadı. Allah hiçbir babaya böyle böyle bir acı vermesin. Ondan sonra Mesut bey biraz daha içine kapandı. Kendi iç dünyasına çekilmişti. Biz bu uzun süren yaşam mücadelesini kazanacağını umuyorduk. Karadeniz inadı vardı ama takdiri ilahı.

Eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek:

Genç yaşta siyasete girmiş iki kişiyiz. Türkiye'nin yakın siyasi tarihinin önemli aktörlerindendi. Sağlığına dikkat etmezdi. Oğlunun vefatından sonra onun getirdiği sıkıntılar, aşırı sigara falan... Hayatını erken yaşta kaybetmesine sebep oldu diye düşünüyorum. 1983 şartlarını bugünkü seçmenin yarıya yakını hatırlamayabilir. O sınırlı ve dar alanda Turgut Özal'ın başkanlığında Anavatan Partisi'ni kurduk. İlk tanışıklığımız partinin kurulduğu gündür. Köklü bir aileden de geliyor, ailede siyaset geleneği var. Çok amatörce bir siyaset tecrübesini birlikte yaşadık. İktidar söz konusu olduğunda biz 7 kişi veto edildik Konsey tarafından, rahmetli milletvekili olmuştu. O bakan oldu, ben Yozgat'a gittim belediye başkanı oldum. Anavatan tecrübesini Türkiye yaşamamış olsa Türkiye kolay kolay sivilleşemezdi, bugünkü imkanların çoğuna da sahip olamazdı. Zaman zaman farklı düşündüğümüz konular da oldu ama Anavatan Partisi kendi içinde tartışmaya açık bir partiydi.

İYİ Parti lideri Merak Akşener:

Türkiye’nin yetiştirdiği kıymetli devlet insanı, Eski Başbakanımız Mesut Yılmaz’ı kaybettiğimizi derin bir üzüntüyle öğrendim. Ülkemiz önemli bir değerini kaybetti... Merhuma Allah’tan rahmet, değerli eşine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun...

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar:

Eski Başbakanlardan Sayın Mesut Yılmaz’ın vefatını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum. Türkiye’ye katkılarının yanı sıra Kıbrıs konusunda haklarımızın korunması için önemli hizmetler veren Yılmaz’a Alllah’tan rahmet, yakınlarına ve sevdiklerine başsağlığı diliyorum.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül:

Eski Başbakanlarımızdan ve Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a Allah'tan rahmet diliyorum. Ailesinin ve yakınlarının başı sağ olsun. Mekanı cennet olsun.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:

Eski Başbakanımız Mesut Yılmaz'ın vefatını büyük üzüntüyle öğrendik. Kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve Milletimize başsağlığı diliyorum.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:

Hayatını kaybeden eski Başbakanlarımızdan Mesut Yılmaz’a Allah’tan rahmet; yakınlarına, sabır ve baş sağlığı dilerim. Mekânı cennet olsun.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu:

Eski Dışişleri Bakanımız ve Başbakanlarımızdan Mesut Yılmaz’ın vefatını büyük üzüntüyle öğrendim. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >