Snapchat filtresine benzemek isteyen gençler estetik operasyon yaptırıyor

Snapchat filtre
Snapchat filtre

Snapchat’ta filtreler sayesinde mükemmel görüntülere giren gençler, artık gerek hayattaki görüntüsünü ciddi oranda beğenmiyor ve değişmesi gerektiğini düşünüyor.

Bazı uygulamalara sıradan birer sosyal medya uygulaması olarak bakmak çok masum kalabilir. Öyle ki bazı uygulamalar kişilerin hayatlarında alacağı kararları bile etkiler hale geldi. Bunun son örneğini ise Snapchat kullanan gençler oluşturuyor.

Boston Medical’da çalışan Dr. Neelam Vashi, insanların artık Snapchat filtresiyle çekilmiş fotoğraflarla yanlarına geldiklerini ve fotoğraflara benzemek istediklerini belirtti. Eskiden sadece plastik cerrahi için gidip var olan operasyonları istediklerini belirten kişilerin artık Snapchat filtrelerini istemesi oldukça garip bir durum. Burada sosyal medya uygulamasının bir kişiyi etkileme seviyesini rahatlıkla görebiliyoruz.

Doktorlar bu yeni estetik isteğine yeni bir terim bularak ‘’Snapchat dismorphia’’ olarak adlandırdılar. Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden uzmanlar, ‘’Filtrelenen selfielerin çoğu zaman ulaşılamaz bir görüntü sunuyor ve bu hasta sayılan kişiler için bir hayal’’ diyor.

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, estetik operasyon geçirenlerin %55'i selfielerde daha güzel görünmek istiyor. 2016 yılında bu oran %42 olarak kayıtlara geçmiş. Sadece bir yılda böyle bir artışın yaşanması ileride büyük problemlere neden olması üzerinde duruluyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >