Snapchat trendini koruyor: İşin sırrı filtre mi?

Snapchat sanılanın aksine hala popüler!

Son dönemde bazı sosyal medya uygulamaları kullanıcı kaybederken, yeni bazı uygulamaların yükselişine şahit oluyoruz. Biri hariç... Snapchat! Snapchat değişen trendlere karşı yükselişini koruyor. Pek çok kişi Snapchat'in eskisi kadar kullanılmadığını düşünüyor ama işin aslı pek de öyle değil.

'Snapchat artık kullanılmıyor' lafını pek çoğumuz duymuşuzdur. Ancak gerçek pek de öyle değil.

Şirketin yayınladığı yeni verilere göre, Snapchat bu yılın son çeyreğine doğru kullanıcı sayısını 7 milyon kadar artırmış durumda. Aynı zamanda Snapchat AR alanında da hedeflere sahip.

Snapchat eskisi kadar popüler olmasa bile yine de şirket yatırım yapıyor. Artırılmış gerçeklik özelliğinin bu tarz uygulamalar için geliştirilmesi ise hayati önem taşıyor. Zira Snapchat artırılmış gerçekçiliğe yapacağı yatırımlar ile kullanıcı sayısını artırabilir.

Son çeyrekte 7 milyon kullanıcıyı bünyesine ekleyen Snap, yine de rakipleri kadar popüler değil.

Snapchat'in en büyük avantajı sunduğu filtreler...
Snapchat'in en büyük avantajı sunduğu filtreler...
  • Facebook ve Instagram gibi şirketlerle kıyaslandığında aktif kullanıcı sayısının artışı düşük kalıyor. Snapchat’in özelliğinden esinlenilen Instagram Hikayeler özelliği ile Instagram’ın günlük kullanıcı sayısı 500 milyona kadar ulaştı diyebiliriz. Bu ise üç aylık dönemde 7 milyon kullanıcı artışıyla Snapchat için oldukça küçük bir rakam.

Ancak Snapchat CEO’su Evan Spiegel, her şeye rağmen AR alanında kendilerini hızla geliştirdiklerinin altını çiziyor. Hatta Spiegel’in paylaştığı verilere göre, uygulama içinde günlük aktif kullanıcılar ortalama 30 kez Snap AR ürünleriyle etkileşime giriyor. Snap AR ürünleriyse, kullanıcıların yüzlerine ya da çevrelerine uygulayabildikleri filtrelerden, maske filtrelerine ve sanal olarak yerleştirilen öğeleri içeriyor.

Snapchat CEO’su Evan Spiegel
Snapchat CEO’su Evan Spiegel

İşin sırrı filtreler mi?