Soğuk havalar göçmen kuşları vurdu: Bitap şekilde yola konuyorlar

Yolda fotoğraflanan kuşlar
Yolda fotoğraflanan kuşlar

Türkiye’nin büyük kesimini etkileyen soğuk ve yağışlı hava, doğal yaşamı da olumsuz etkiliyor. Özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde etkili olan kar yağışı, göçmen kuşların hayatını tehdit ediyor. Kuş gözlemcisi ve fotoğrafçısı Emin Yoğurtçuoğlu, Ereğli-Karaman yolundan paylaştığı fotoğraf ve videolarda yüzlerce göçmen kuşu yol ortasında bulduğunu belirtti. Yoğurtçuoğlu, otoyollara konmak zorunda kalan onlarca ibibik ve Bozkır Toygarı’ndan bazılarını aracına alarak kurtardı ve sürücülere uyarılarda bulundu.

Türkiye’de Nisan ayında gelen soğuk hava ve kar yağışları, göçmen kuşları vurdu. kuş gözlemcisi ve fotoğrafçısı Emin Yoğurtçuoğlu sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarda kuşların açlıktan otoyollara indiklerini söylerken, sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

"Açlıktan yollara iniyorlar"

Emin Yoğurtçuoğlu, “Anadolu’nun birçok yerinde kar etkili oluyor. Bütün bahar göçmeni kuşlar zor anlar yaşıyor. Karda böcek bulamadıklarından açlıktan yollara iniyorlar. Bitap durumdalar. Yüzlercesi ezilmiş halde. Sürücüler lütfen dikkatli olsun. Yolda bitap kuş görürseniz bir süre arabanıza alıp ısıtabilirsiniz. Böcekçil kuşların gagaları ince ve uzundur. Ekmek yemezler” dedi.

Yolda fotoğraflanan kuşlar
Yolda fotoğraflanan kuşlar

"İmkanı olan beslesin"

  • Yoğurtçuoğlu, göçmen kuşların ölüm kalım mücadelesi verdiğini belirterek, sosyal medyadan şunları paylaştı: “İmkânı olanlar besleme yapsın. Karayolları ekipleri ve milli parklar, kar yağan yolların 10 metre kenarlarına kuşlar için besinler koysunlar. Karayolları ve Emniyet, sürücülere yollara konan göçmen kuşları ezmemeleri konusunda uyarı mesajları atsın. Daha şimdi bunu yazarken yanımdan hızla geçen bir sürücü bir Bozkır Toygarı’nı daha ezdi. Ne yapacağımı bilmiyorum. Kurtarabildiğimi kurtarıyorum."

"Mevsimlerin kayması ekosistemi alt üst ediyor"

Yoğurtçuoğlu, "Eskiden bu sert soğuklar Mart’ta olurdu. O zaman göçmen kuşlar daha gelmemiş olduklarından problem olmazdı. Şimdi hepsi Torosları, Anadolu’yu geçiyor. On binlercesi zor durumdadır eminim... Küresel ısınmadan mıdır bilmem ama mevsimlerin biraz kayması bile bütün ekosistemi alt üst ediyor" dedi.