Soğuk havalarda dikkat: Kalp krizini tetikleyebilir

Arşiv
Arşiv

Kalp hastalığınız varsa soğuk hava sizin için tehlikeli olabilir, hatta yaşamı tehdit edici hale gelebilir. Kardiyoloji Uzman Prof. Dr. İbrahim Baran, soğuk havaların kalp krizini tetiklediğini belirterek uyarılarda bulundu.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Baran, soğuk havaların kalbi yorduğunun altını çizerek bu durumunun nedenini hakkında şu bilgileri verdi:

“Soğuk hava, vücutta ve damarlarda büzülme yani spazm dediğimiz duruma sebebiyet verir. Bu spazm kalbin, vücuda kan göndermesini zorlaştırır. Kalpte iş yükü artışına sebep olur. Soğuk havada, kalp damarlarında da büzülme meydana gelir. Eğer orta derecede bir koroner yetersizliği varsa, bu, soğuk havada şiddetlenir. Hastada göğüs ağrısı ortaya çıkar. Daha ileri derece koroner hastalarda ise soğuğa bağlı kalp krizi tetiklenebilir. Çok nadiren de olsa ani ölümler ortaya çıkabilir” diye konuştu.

Risk altındakiler önlem almalı

Soğuk havanın diğer bir zararının kan basıncını yükseltmesi olduğunu ifade eden İbrahim Baran, şöyle konuştu:

“Kan basıncının yükselmesi, özellikle kalp yetmezliği olan hastalarda rahatsızlığın artmasına sebep olabilir. Kalp hastalarının bu sebeple soğuk havalarda, kendilerini soğuktan korunması gerekiyor. Soğuk havalarda dışarıya çıkmama şeklinde olabilir. Özellikle yaşlılar soğuk havalarda ihtiyaçlarını karşılamak için dışarıya çıkmak zorunda kalıyorlar. Bu gibi durumlarda kalp rahatsızlığı olanların durumunu kötü etkileyebiliyor. Bunlardan korunmak için soğuk havadan kaçınmak gerekiyor. Buna yönelik önlem kıyafetlerin uygun seçilmesiyle başlanmalıdır. Bununla ilgili farklı sıkıntılar ortaya çıkıyorsa, hastanın mutlaka doktora müracaat etmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >