Sokağa çıkma yasağı kaçta başlıyor, kaçta bitiyor?

Arşiv
Arşiv

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısı sonrasında koronavirüse karşı savaşmak için alınacak yeni tedbirleri duyurdu. Ancak hafta sonu uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması saatleri fazlasıyla kafa karıştırdı. GZT olarak bu kafa karışıklığını gidermek için uğraştık. 'Sokağa çıkma yasağı kaçta başlıyor, kaçta bitiyor?' Hafta sonu sokak yasağı ne zaman başlayacak?' gibi sorulan en sık aratılan sorulardan oldu. Sokağa çıkma kısıtlaması bugün 20.00'dan sonra başlamıyor. Cumartesi günü 20.00'dan sabah 10.00'a kadar olacak. Bugün 20.00'dan sonra diğer koronavirüs yasakları uygulamaya geçecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı yeni tedbirlerin tüm detayları İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi ile belli oldu. Ancak genelgeye rağmen kafa karışıklıkları devam etti. 'Sokağa çıkma yasağı kaçta başlıyor, kaçta bitiyor?' Hafta sonu sokak yasağı ne zaman başlayacak?' 'Sokağa çıkma yasağı saatleri ne?' 'Sokağa çıkma yasağı bugün mü başlıyor?' gibi sorular en merak edilenlerden oldu.

Genelgeye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda yeni tedbirler, 20 Kasım Cuma günü saat 20.00'den itibaren geçerli olacak.

Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaf tutulacak. Bu doğrultuda ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20.00'den 22 Kasım Pazar günü saat 10.00'a kadar, 22 Kasım Pazar günü saat 20.00'den 23 Kasım Pazartesi günü saat 05.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Alınan diğer tedbirler ise şu şekilde:

  • - Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.
  • - Alışveriş merkezi, marketler berber ve kuaför gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak.
  • - Restoran, lokanta ve online yemek sipariş firmalarınca saat 20.00'den sonra sadece telefon ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilecek.

Restoranlar akşam da telefonla ya da online siparişle paket servis hizmeti verebilecek

Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme ­içme yerleri 10.00- 20.00 saatlerinde sadece paket servis veya "gel­-al" hizmeti verecek şekilde açık olabilecek.

Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20.00'den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecek.

İl ve ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca tek tek belirlenmek ve yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası kara yolları kenarında bulunan ve şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinleme tesislerinde yer alan yeme ­içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutulacak.

Sinema salonları 31 Aralık 2020 tarihine kadar, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri ise yeni bir karar alınıncaya kadar durdurulacak.

Ayrıca daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulama devam edecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması

Tüm illerde 65 yaş ve üzeri kişiler gün içerisinde 10.00-13.00 saatlerinde 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı bireyler ise gün içerisinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek. Bu saatler dışında belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak.

İş yerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma, SGK kaydı gibi belgeleri ibraz eden çalışanlar ise bu uygulamadan istisna tutulacak. Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları saat 10.00- ­20.00 dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaf tutulacak. Bu doğrultuda ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20.00'den 22 Kasım Pazar günü saat 10.00'a kadar, 22 Kasım Pazar günü saat 20.00'den 23 Kasım Pazartesi günü saat 05.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Bu tarihlerden sonraki hafta sonlarında da uygulama, yeni bir karar alınıncaya kadar, belirtildiği şekilde devam edecek.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >