Sömestir tatilinin maliyeti yarım milyar lira oldu

Sömestir tatilinin son gününde kayak merkezlerindeki yoğunluk artış göstermişti.
Sömestir tatilinin son gününde kayak merkezlerindeki yoğunluk artış göstermişti.

Sömestir tatilinde yaklaşık 120 bin kişinin yurt içi, 35 bin kişinin ise yurt dışında tatil yaptığı belirtilerek, yaklaşık 500 milyon liranın harcandığını açıklandı.

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, sömestir tatilinde yaklaşık 120 bin kişinin yurt içinde 35 bin kişinin ise yurt dışında tatil yaptığını belirterek, yaklaşık 500 milyon liranın harcandığını söyledi.

Kayak turizminde ilk sıra Uludağ'ın oldu.
Kayak turizminde ilk sıra Uludağ'ın oldu.

Binlerce kişi tatile çıktı

Bu yıl 50 milyon turist ağırlama hedefi koyan turizmciler, sömestir tatiliyle nefes aldı. Okulların tatil olmasıyla binlerce aile tatile çıktı.

Kayak ve termallere yoğun ilgi

İki haftalık yarı yıl tatilinde daha çok kayak ve termal merkezler ile deniz kenarındaki otelleri tercih edildi. Kültür turları da sömestir boyunca tatilcilerin tercihleri arasında yer aldı.

Birçok aile kayak merkezlerini tercih etti.
Birçok aile kayak merkezlerini tercih etti.

Tur Opeteratörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, yaptığı açıklamada, sömestirde yurt içi oteller, Kıbrıs, termal oteller ve kültür turlarında 45 bin, dağ otellerinde de 6 bin 500 kişinin seyahat acentaları aracılığıyla tatile çıktığı bilgisini verdi.

35 bin kişinin tercihi yurt dışı

Yaklaşık 35 bin kişinin de tatil için yurt dışını tercih ettiğini dile getiren Polatoğlu, "Yurt dışı turlarının ortalama fiyatı 500 Avro. Yurt içi turların ise 3 bin lira civarında gerçekleşti. Seyahat acentalarını kullanmadan otellere direkt rezervasyon yaptıranlarla memleketlerine gidenlerin sayısı 120 bin. Yaklaşık 35 bin kişi de tatil için yurt dışına çıktı. Maddi değerine bakacak olursak sömestird tatil için yaklaşık 500 milyon lira harcama yapıldı." diye konuştu.

Sömestir tatili için yaklaşık 500 milyon lira harcama yapıldı.
Sömestir tatili için yaklaşık 500 milyon lira harcama yapıldı.

"Avrupa'da başkentler tercih edildi"

Sömestir tatilinde en çok kayak merkezlerinin ve termal otellerin rağbet gördüğüne işaret eden Polatoğlu, şunları kaydetti:

  • "Kayak turizminde ilk sırada Uludağ yer aldı. Bunu Kartalkaya, Erzurum, Sarıkamış'taki tesisler takip etti. Kültür turizminde de Kapadokya yerli turistin ilk sıradaki tercihi oldu. Termalde ise Kütahya'ya, Afyonkarahisar'a çok ciddi sayıda yerli turist gitti. Bu yıl ayrıca Kıbrıs'a yoğun bir ilgi vardı. Yurt dışında da Avrupa başkentleri tercih edildi. Özellikle Roma, Madrid ve Paris Türk turistlerin sömestirde önemli tatil merkezlerinden oldu."

Turizmciler, 2019'da 50 milyon turist ağırlamayı hedefliyor.
Turizmciler, 2019'da 50 milyon turist ağırlamayı hedefliyor.

Kur değişimi yurt içine yönlendirdi

Polatoğlu, 3 yıl önce yurt dışına tatil yapmak için 200 bin kişinin gittiğini, kurdaki değişimlerden dolayı bu turistlerin genellikle iç pazarı tercih ettiğini de sözlerine ekledi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >