Sonbaharda koronavirüs tahmini: Ankara'da azalacak, İstanbul'da artacak

Arşiv
Arşiv

Sağlık Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı özellikle büyükşehirlerde koronavirüsle mücadele için art arda koordinasyon toplantıları yapıyor. Toplantılardan çıkan sonuca göre, Ankara’daki vakaların Eylül sonunda inişe geçeceği, Ekim başında ise İstanbul ve Marmara’da artış görüleceği tahmin ediliyor.

Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı koronavirüsle mücadele kapsamında toplantılar düzenliyor. İkinci dalga önlemlerinin masaya yatırıldığı toplantılarda, ilk etapta yasaklar yerine denetimlere ağırlık verilmesi, ceza sisteminin uygulanması gündeme getirildi.

Cezaların tahsilinde sorun yaşanacağına ilişkin görüşler üzerine formüller geliştirildi. Büyükşehirlerde, apartman içi ve site içi görüşmelerin önlenmesi için çalışma yapılıyor. Özellikle yaz aylarını farklı kentlerde geçirenlerin, temasının kesilmesinin doğru olacağı değerlendiriliyor.

Büyükşehirlerde artış bekleniyor

Yapılan toplantılarda, yaz hareketliliğinin sona ermesiyle birlikte, taşra kentleri ile doğu illerindeki vakalarda gerileme beklendiği, büyükşehir ve metropollerde artış görüleceği ifade ediliyor.

Ankara’daki vaka sayısının İstanbul’dan önce yükselişe geçmesinin, kamuda çalışanların sınırlı olan izinleri kullanarak erken dönmesinden kaynaklandığı belirtiliyor. Bu nedenle de Ankara’daki vakaların Eylül sonunda inişe geçeceği, Ekim başında ise İstanbul ve Marmara’da artış görüleceği sanılıyor.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?

  • Hafta sonu sokağa çıkma yasakları dahil, diğer yasaklar şu aşamada düşünülmüyor. İleride gelişmelere göre konu değerlendirilecek.