Sosyal medyada yalan haber üreten ve yayanlara hapis cezası

Arşiv
Arşiv

Sosyal medya üzerinden yalan haber üreten ve yayınlayanlara hapis cezası geliyor. Yalan haberlerin öncelikle firmalar tarafından kaldırılması talep edilecek. İçerik kaldırma talepleri yerine getirilmezse, firmaya içerik üretene ve yayana hapis ve para cezası verilecek.

AK Parti, dezenformasyonla mücadele amacıyla yasa teklifi hazırlıyor. Teklif hazırlıklarını sürdüren komisyon bir kez daha toplandı. Yalan haberle mücadelede hangi yöntemler kullanılacak, alternatifler masaya yatırıldı. Yalancı şahitlik, yalan haber gibi ceza yasasında yeri olan ve hapis cezaları gerektiren suçlar gibi sosyal medyada yalan haber de Türk Ceza Kanunu kapsamında suç sayılacak.

Hapis cezası verilecek

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin düşünce ve ifade özgürlüğünü düzenleyen 10. maddesindeki "Sınırlama" imkanı tanıyan koşullarda yeni yasaklar ve cezaların dayandığı yasal alt yapıyı oluşturacak.

Yalan haberlerin öncelikle firmalar tarafından kaldırılması talep edilecek. İçerik kaldırma talepleri yerine gelmezse, firmaya içerik üretene ve yayana farklı ölçülerde cezalar getirilecek. 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ve firmalara ağır para cezaları gündemde.

Yasal bir mekanizma kurulacak

Hapis ve para cezasının yanı sıra yalan haberleri tespit edip süreçleri takip edecek yasal bir mekanizma kurulması gündemde. Bunun için yasal bir mekanizma kurulması Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu dışında bir yapı oluşturulması üzerinde duruluyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >