Sosyal medyadaki kelimeler Türkçeleşti: İşte Re-Tweet, stalker kelimelerinin karşılığı

Sosyal medyada kullanılan yabancı kelimelere karşılık Türkçe kelimeler üretildi
Sosyal medyada kullanılan yabancı kelimelere karşılık Türkçe kelimeler üretildi

İstanbul Gelişim Üniversitesi'nin günlük hayatta sıkça kullanılan yabancı terimlerin önüne geçmek için düzenlediği çalıştayda, yabancı kelimeler Türkçeleştirildi. Herkesin sıkça kullandığı Re-Tweet’in yerini ‘sektirme’, Influencer yerine ‘deneyimleyici’ gibi birçok kelime ortaya çıktı.

İstanbul Gelişim Üniversitesi’nin, Yeni İletişim Ortamları'nda Türkçe: “Güncel Sorunlar ve Terim Önerileri Çalıştayı” ‘Dijital İtibar, Endüstri 4.0 ve Yapay Zekâ, Dijital Medya, Siber Güvenlik ve Toplum 5.0’ konularıyla beş farklı masada Türkçe terimlere geçiş konunun uzmanlarıyla tartışıldı.

Çalıştay Türk Dil Kurumu, İstanbul Gelişim Üniversitesi, İstanbul Okan Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Derneği iş birliğiyle gerçekleşti. TDK uzmanları, dilbilimciler, iletişimciler ve pek çok ilgili alandan uzmanın bir araya gelerek beyin fırtınası yaptığı çalıştayda, yabancı kelimelere karşılık Türkçe kelimeler ortaya çıktı.

40 yabancı kelimeye yeni Türkçe karşılık bulundu

Gerek günlük yaşamda, gerekse iş yaşamımızda sıklıkla karşımıza çıkan Re-Tweet, influencer, stalk, start-up, podcast, QR kod gibi pek çok terimin yerini Türkçe kelimeler aldı. Toplam 100’den fazla terimin tartışılması gerektiği konusunda uzlaşılan çalıştayda, 40’a yakın çözüm önerisinde bulunuldu.

Türkçe karşılıkları önerilen kelimelerden bazıları ise şöyle:

Yabancı kelimeTürkçe karşılığı

Re-Tweet (RT)

Sektirme

Binge Watch

Dizibitiren, Aralıksız İzlemek, Duraksız İzlemek

Diss Atmak

Cevap Yollamak

Stalker

Sanal Casusluk

Influencer

Deneyimleyici

Caps

Yazılı Resim, Resim Yorum

Cyber Bot

Siber Can

Teaser

Meraklandırıcı Video

Caption

Resim Altı

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >