Sosyete kasabı Nusret'ten izlenme rekoru kıran 'Godfather' videosu

Nusret Gökçe

Tuz serpme hareketi ile geniş kitlelerce tanınan ünlü kasap Nusret Gökçe, yayınladığı video ile sosyal medyaya damgasını vurdu.

Tuz serpme hareketi ile geniş kitlelerce tanınan ünlü kasap Nusret Gökçe, yayınladığı video ile sosyal medyaya damgasını vurdu.

Sosyete kasabı olarak da bilinen Nusret Gökçe, kült film Godfather'ın unutulmaz müziği ile bir video yayınladı. Gökçe'nin bu videosu kısa sürede 4 milyon izlenmeye ulaşırken, binlerce yorum aldı.

I’m gonna make him an offer he can’t refuse...#saltbae #salt #saltlife

Nusr_et#Saltbae (@nusr_et)'in paylaştığı bir gönderi ()

Nusret Gökçe kimdir?
1983 yılında Erzurum'da dünyaya gelen Nusret Gökçe, maden işçisi bir babanın 5 evladından birisidir. Meslek hayatına Bostancı'daki kasaplar çarşısında başlayan Nusret Gökçe, uzun bir süre kasap çıraklığı yapmıştır. 2007 yılında İstinye Park'ta açılan kasap-restoran konseptinde çalışmaya başlamıştır. Bu deneyimin ardından Dünya üzerindeki diğer restoran konseptlerini görmek isteyen genç girişimci, Arjantin'e doğru yola çıkmıştır. Cebindeki son parası ve kredi kartından çektiği 7 bin TL ile gittiği Arjantin'de kasapları ve restoranları gezen Nusret, sektör hakkında fikir edinmeyi başarmıştır. Türkiye'ye döndüğünde aynı iş yerinde çalışmaya devam eden Gökçe, bu deneyimleri işine aktarmayı başarmıştır. Zor şartlar altında aldığı üç aylık Amerika vizesinin ardından New York'un en bilindik dört restoranında para almadan çalışmış ve yaptığı menü New York Times'da yayınlanmıştır. Türkiye'ye yeniden döndüğünde bu kez işsiz olan Nusret, kendi iş yerini açmak için çabalarına başlamıştır. Kendisine eski bir arkadaşı olan Mithat Erdem'i melek yatırımcı olarak seçen genç girişimci, arkadaşıyla beraber ilk restoranın temelini atmıştır. Arkadaşından aldığı parayı 5-6 ay içerisinde geri ödeyen Nusret, borcunu ödedikten sonra yoluna bir süre tek devam etmiştir. 2009 yılına kadar tek olarak devam ettiği işletmesine, 2012 yılı itibariyle Doğuş Grubu ortak olmuştur.
Nusret Gökçe kimdir? 1983 yılında Erzurum'da dünyaya gelen Nusret Gökçe, maden işçisi bir babanın 5 evladından birisidir. Meslek hayatına Bostancı'daki kasaplar çarşısında başlayan Nusret Gökçe, uzun bir süre kasap çıraklığı yapmıştır. 2007 yılında İstinye Park'ta açılan kasap-restoran konseptinde çalışmaya başlamıştır. Bu deneyimin ardından Dünya üzerindeki diğer restoran konseptlerini görmek isteyen genç girişimci, Arjantin'e doğru yola çıkmıştır. Cebindeki son parası ve kredi kartından çektiği 7 bin TL ile gittiği Arjantin'de kasapları ve restoranları gezen Nusret, sektör hakkında fikir edinmeyi başarmıştır. Türkiye'ye döndüğünde aynı iş yerinde çalışmaya devam eden Gökçe, bu deneyimleri işine aktarmayı başarmıştır. Zor şartlar altında aldığı üç aylık Amerika vizesinin ardından New York'un en bilindik dört restoranında para almadan çalışmış ve yaptığı menü New York Times'da yayınlanmıştır. Türkiye'ye yeniden döndüğünde bu kez işsiz olan Nusret, kendi iş yerini açmak için çabalarına başlamıştır. Kendisine eski bir arkadaşı olan Mithat Erdem'i melek yatırımcı olarak seçen genç girişimci, arkadaşıyla beraber ilk restoranın temelini atmıştır. Arkadaşından aldığı parayı 5-6 ay içerisinde geri ödeyen Nusret, borcunu ödedikten sonra yoluna bir süre tek devam etmiştir. 2009 yılına kadar tek olarak devam ettiği işletmesine, 2012 yılı itibariyle Doğuş Grubu ortak olmuştur.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >