Soylu: Bunu diyenlerle konuşmayın, hayatınızı karartır

İçişleri Bakanı Soylu, Hakkari'de
İçişleri Bakanı Soylu, Hakkari'de

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hakkari'de 2018-2019 eğitim öğretim yılı açılış töreninde öğrencilere hitaben, "Herhangi bir uyuşturucuyla yanınıza yanaşmaya çalışanlarla, 'Al bu hapı iç, rahatlarsın, zihnin açılır' diyenlerle sakın konuşmayın. Size verdikleri zehirler, zihninizi açmaz, bilakis hayatınızı karartır, sakın itibar etmeyin." dedi.

Bakan Soylu, beraberinde Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu ile Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki Atatürk İlkokulu'nda gerçekleştirilen 2018-2019 eğitim öğretim yılı açılış törenine katılmak üzere Yüksekova ilçesine geldi.

Velilere seslendi: Evlatlarınızı asla başı boş bırakmayın

Konuşmasında anne ve babalara seslenen Bakan Soylu, "Bilesiniz ki çocuklarınızı bu güzel ülkede güzel bir gelecek beklemektedir." dedi.

  • Ailenin çocuklarına evde verdiği eğitimin önemine değinen Süleyman Soylu, "Sizlerin evde onlara verebileceklerini bir okul veremez. Onların ilk öğretmeni sizler, ilkokulları da sizlerin yanıdır. Evlatlarınızı asla başı boş bırakmayın. Onları okul yolunda alıkoymak isteyen herkese, her fikre, her yayına, her akla hatta sese karşı çıkın, siz teyakkuzda olun. Allah sizlerden razı olsun. Onlara ahlaki değerlerimizi, inançlarımızı dürüst ve namuslu insan olmayı öğretiniz. Büyüğümüzü, küçüğümüzü, devletimizi, bayrağımızı, milletimizi, birliğimizi ilk önce sizler öğretiniz. Onlara ilk yolu gösterecek ve olaki bir yanlışa tevessül ederlerse onları ilk önce sizler ikaz edeceksiniz. Ve onların en büyük rehberi sizler olacaksınız." diye konuştu.

Öğretmenlere de çok kıymetli, işlenmemiş mücevherler emanet edildiğini anlatan Soylu, "Onları güzel işleyin, onları dünyaya, hayata güzel hazırlayın. İddialı öğretmenler olun. İddianız sadece bu öğrencilerin mezun olmakla sınırlı olmasın. Biz bir doğu medeniyetiyiz, ülkemiz de. Işık doğudan yükselir. Burası doğudur. Sizin öğrencileriniz hem bu ülkeye hem bu dünyaya ışık olsunlar." dedi.

"Bilesiniz ki ülkemizin kahramanları polisimiz, jandarmamız, askerimiz terörle mücadele edenimizdir. Ama bilin ki benim kahramanlarım Doğu'da ve Güneydoğu'da öğretmenlik yapanlardır." diyen Soylu, "Çocuklarımızın gayretini boşa çıkarmayın. Bilesiniz ki ömürleri boyunca sizleri unutmayacaklardır." ifadesini kullandı.

Öğrencilere "uyuşturucu" uyarısı

İçişleri Bakanı Soylu, konuşmasında öğrencileri uyuşturucu satıcılarına karşı uyardı.

  • Öğrencilerden, okul önlerinde veya çevrelerinde tanımadıkları kişilerle konuşmamalarını isteyen Bakan Soylu, şu tavsiyelerde bulundu: "Anne babalarınız, öğretmenleriniz size ne söylüyorlarsa sadece onu yapın. Okul önlerinde veya okul çevrelerinde tanımadığınız insanlarla sakın konuşmayın, peşlerinden gitmeyin. Sözümün burasını sadece Çukurcalı değil Türkiye'nin her yerindeki öğrenci kardeşlerime söylüyorum. Kimseden hap kimseden ilaç veya başka bir şey alıp ağzına atmayın. Herhangi bir uyuşturucuyla yanınıza yanaşmaya çalışanlarla 'Al bu hapı iç rahatlarsın, zihnin açılır' diyenlerle sakın konuşmayın. Size verdikleri zehirler zihninizi açmaz bilakis hayatınızı karartır. Sakın itibar etmeyin, elinizi uzatmayın, onlarla konuşmayın. Onları hemen en yakın polisimize güvenlik kuvvetlerimize, jandarmamıza ve kolluk kuvvetlerimize ihbar edin. Hatta en yakında belediye zabıta ağabeyinizi, amcanızı görürseniz onlara söyleyin. Ayrıca okul servislerinde, başka araçlarda mutlaka ve mutlaka emniyet kemerlerinizi takın. İster yaya olarak ister yolcu olarak trafik kurallarına mutlaka uyun. Lütfen yolda yürürken, karşıdan karşıya geçerken cep telefonunuzla oynamayın. Eğer trafik olan bir yerde yürüyorsanız kulaklıklarınızdan bir tanesini çıkarın. Bizler sizleri seviyoruz. Size bir zarar gelmesini asla ama asla istemiyoruz."

Bakan Soylu, öğrencilerin yüzündeki heyecan ve pırıltının kendilerini mutlu ettiğini belirterek, "Bu sabah Ankara'dan buraya sadece sizin için geldim. İnanın bu yolculuğa değdi. Sizleri çok seviyoruz. Sizlerden çok umutluyuz. Ayrıca Tayyip amcanızın da sizlere birer birer selamlarını getirdik." diye konuştu.

Bu eğitim öğretim yılında ilk kez 1 milyon 200 bin öğrencinin okula "merhaba" dediğini aktaran Soylu, şunları kaydetti: "Bu büyük bir rakam, bu muhteşem bir rakam, bu milletimizin en kadar güçlü olduğunu, ülkemizin en kadar güçlü olduğunu, hedeflerimize ne kadar bağlı olduğumuzu, aydınlık bir yolda geleceğe, ışığa ve bütün dünyanın ihtiyacı olduğu ve aydınlatmamız gereken bir ışığa doğru yürüdüğümüzü en güzel şekilde ifade ediyor."