Sözünün eri çıkmadı: ABD Başkanı Obama'nın 8 yıl önce söz verip tutmadığı 6 konu

8 yıl önce aday olduğunda sloganını 'change' yani "değişim" olarak belirlemişti. Peki Obama dünya ve Amerika için neyi değiştirdi? Verdiği sözleri tuttu mu? İşte yerine getirmediği vaatleriyle Obama dönemi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşen Başkanlık seçimleri ile 8 yıllık Barack Huseyin Obama dönemi de fiilen sona eriyor. Amerika artık yeni başkanın göreve başlayacağı günü ve yeni politikaların neler olacağını bekliyor. Peki Obama dönemi ABD ve Dünya için nasıl geçti? Obama seçilmeden önce verdiği sözlerin hangilerini tuttu, hangilerini tutmadı?

İşte kendini demokrasinin beşiği olarak tanımlayan Amerika'nın Obama dönemi ve ilk siyahi Başkanının ülkesine ve dünyaya verip tutmadığı sözler:Afganistan'dan çıkacağım dedi çıkmadı ek asker gönderdi

                  
                  
                  
                  
                  Afganistan'da savaşı bitireceğim demişti. Ancak bugün yine Amerikan askerleri Afganistan'da silahlı çatışmaların bir numaralı aktörü… Üstelik 2009 yılının 17 Şubat'ında Afganistan'daki 17 bin askere yüzde 50 oranında ek kuvvet gönderdi. Gerekçesi ise "şiddet ortamı" oldu.
Afganistan'dan çıkacağım dedi çıkmadı ek asker gönderdi Afganistan'da savaşı bitireceğim demişti. Ancak bugün yine Amerikan askerleri Afganistan'da silahlı çatışmaların bir numaralı aktörü… Üstelik 2009 yılının 17 Şubat'ında Afganistan'daki 17 bin askere yüzde 50 oranında ek kuvvet gönderdi. Gerekçesi ise "şiddet ortamı" oldu.
Irak'tan çekilecekti, çekildi ama ne hikmetse anında DAEŞ terörü ortaya çıktı

                  
                  
                  
                  
                  Obama yine 2009'un 27 Şubat'ında Bush yönetimi sırasında yerle bir ettikleri, Müslüman kadınlara acımasızca tecavüz ettikleri Irak'tan çekilme sözü verdi. Çekilme tarihi olarak da 31 Ağustos 2010'u işaret etti. Ancak çekilme 18 Aralık 2011'de yani 2012 yılına 12 gün kala gerçekleşebildi. Çekilmenin hemen sonrasında Irak'ta DEAŞ terörünün başlaması da tarihe büyük bir soru işareti olarak geçti.
Irak'tan çekilecekti, çekildi ama ne hikmetse anında DAEŞ terörü ortaya çıktı Obama yine 2009'un 27 Şubat'ında Bush yönetimi sırasında yerle bir ettikleri, Müslüman kadınlara acımasızca tecavüz ettikleri Irak'tan çekilme sözü verdi. Çekilme tarihi olarak da 31 Ağustos 2010'u işaret etti. Ancak çekilme 18 Aralık 2011'de yani 2012 yılına 12 gün kala gerçekleşebildi. Çekilmenin hemen sonrasında Irak'ta DEAŞ terörünün başlaması da tarihe büyük bir soru işareti olarak geçti.
İnsanlığın utanç kaynağı olan Guantanamo hapishanesini kapatacaktı. KAPATMADI

                  Guantanamo'daki acımasız işkenceleriyle ün yapan ve içeride insanlara tam olarak ne yapıldığı, dünya için önemli hangi isimlerin öldürüldüğü bilinmeyen, adeta malzemesi insan olan bir kesimhane gibi çalışan hapishane hala açık.
İnsanlığın utanç kaynağı olan Guantanamo hapishanesini kapatacaktı. KAPATMADI Guantanamo'daki acımasız işkenceleriyle ün yapan ve içeride insanlara tam olarak ne yapıldığı, dünya için önemli hangi isimlerin öldürüldüğü bilinmeyen, adeta malzemesi insan olan bir kesimhane gibi çalışan hapishane hala açık.
Göçmen sorununu çözecekti ama sömürmeyi tercih etti

                  Amerika'nın göçmenlerle ilgili politikasını insani seviyeye çekeceğini söyleyen Obama, bu beklentinin yanından bile geçemedi. Üstelik bununla kalmayan Obama Amerika'sı göçmenleri bir sömürü aracı olarak kullanma politikası uygulayarak sadece işlerine yarayacak paralı ve diplomalı göçmenlerin zor durumlarından faydalanarak onları Amerika Birleşik Devletleri için kullanmayı tercih etti.
Göçmen sorununu çözecekti ama sömürmeyi tercih etti Amerika'nın göçmenlerle ilgili politikasını insani seviyeye çekeceğini söyleyen Obama, bu beklentinin yanından bile geçemedi. Üstelik bununla kalmayan Obama Amerika'sı göçmenleri bir sömürü aracı olarak kullanma politikası uygulayarak sadece işlerine yarayacak paralı ve diplomalı göçmenlerin zor durumlarından faydalanarak onları Amerika Birleşik Devletleri için kullanmayı tercih etti.
ABD'nin ilk siyahi başkanı olmasına rağmen ırkçılık onun döneminde tavan yaptı

                  
                  
                  
                  
                  Obama Amerika içinde yeniden artış eğilimindeki ırkçılığa karşı da bir önlem alamadı. ABD'nin ilk siyahi başkanı olarak tarihe geçen Obama döneminde yüzlerce siyahi vatandaş polis kurşunuyla sokak ortasında, arabasının içinde, eş ve çocuklarının önünde çeşitli gerekçelerle öldürüldü. Katiller ise "görev" kalkanı ile korundu. Konuyla ilgili bir çok kez isyan gösterileri düzenlendi. Yine de siyahi Amerikalıların uğradığı saldırılar Obama döneminde hiçbir şekilde son bulmadı.
ABD'nin ilk siyahi başkanı olmasına rağmen ırkçılık onun döneminde tavan yaptı Obama Amerika içinde yeniden artış eğilimindeki ırkçılığa karşı da bir önlem alamadı. ABD'nin ilk siyahi başkanı olarak tarihe geçen Obama döneminde yüzlerce siyahi vatandaş polis kurşunuyla sokak ortasında, arabasının içinde, eş ve çocuklarının önünde çeşitli gerekçelerle öldürüldü. Katiller ise "görev" kalkanı ile korundu. Konuyla ilgili bir çok kez isyan gösterileri düzenlendi. Yine de siyahi Amerikalıların uğradığı saldırılar Obama döneminde hiçbir şekilde son bulmadı.
Terörle mücadele dedi ama terör örgütleriyle işbirliği yaptı

                  Obama göreve geldiğinde terörle mücadelede ayrım ve istisna yapmaksızın demokrasi ve barış için tavizsiz ilerleyeceğini duyurmuş ve bu anlamda birçok ülke için umut olmuştu. Ancak Obama döneminde Amerika tarihte görülmemiş biçimde terörle işbirliği yaparak tüm dünyayı hayal kırıklığına uğrattı. Bir terör örgütünü yenmek adına diğer bir terör örgütüne 'ortağımız' ifadesini kullanacak kadar ileri giden Obama ve ekibi özellikle Suriye'de DEAŞ ile mücadele ettiği iddiasıyla son 3 yıldır terör örgütü PKK'nın uzantılarını silahlandırarak savaşın içinden çıkılmaz bir hal almasına neden oldu.
Terörle mücadele dedi ama terör örgütleriyle işbirliği yaptı Obama göreve geldiğinde terörle mücadelede ayrım ve istisna yapmaksızın demokrasi ve barış için tavizsiz ilerleyeceğini duyurmuş ve bu anlamda birçok ülke için umut olmuştu. Ancak Obama döneminde Amerika tarihte görülmemiş biçimde terörle işbirliği yaparak tüm dünyayı hayal kırıklığına uğrattı. Bir terör örgütünü yenmek adına diğer bir terör örgütüne 'ortağımız' ifadesini kullanacak kadar ileri giden Obama ve ekibi özellikle Suriye'de DEAŞ ile mücadele ettiği iddiasıyla son 3 yıldır terör örgütü PKK'nın uzantılarını silahlandırarak savaşın içinden çıkılmaz bir hal almasına neden oldu.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >