Sri Lanka'da Müslüman ve Hristiyanların cesetleri koronavirüs nedeniyle yakılmayacak

'DSÖ'yü dinleyin, ceset yakmayı bırakın'
'DSÖ'yü dinleyin, ceset yakmayı bırakın'

Nüfusun çoğunluğunun Budist olduğu Sri Lanka'da Mart 2020'de koronavirüsten ölen Müslüman ve Hristiyanların cesetlerinin yakılması zorunluluğu gelmişti. Pakistan Başbakanı İmran Han'ın ülkeye ziyareti sonrası bu uygulama kaldırıldı.

Sri Lanka’daCOVID-19 salgınından ölenlerin cesetlerinin yakılması zorunluluğu kalktı.

Müslüman ve Hristiyanların cesetlerinin başkent Kolombo'ya yaklaşık 300 kilometre uzaklıktaki Iranathivu Adası'na defnedileceği açıklandı.

Hükümet Sözcüsü Keheliya Rambukwella, adadaki bir bölgenin defin alanı olarak tahsis edildiğini duyurdu.

  • Ülkede Mart 2020’den bu yana salgın nedeniyle ölenlerin cenazeleri yakılıyordu. Bu durum, hem ülkedeki Müslüman ve Hristiyan grupların hem de Birleşmiş Milletler'in tepkisini çekiyordu.

Ne olmuştu?

Sri Lanka'da Mart 2020'de alınan kararın ardından bugüne kadar aralarında 20 günlük bir bebeğin de olduğu 100'den fazla Müslüman'ın cesedi ailelerine verilmeden yakılmıştı.

Uygulamaya tepki gösteren Müslümanların açtığı dava, Aralık 2020'de Yüksek Mahkeme tarafından reddedilmişti.

Yer altı sularına bulaşır iddiası


Sri Lanka Sağlık Bakanlığı, cesetlerden yer altı sularına virüs bulaşabileceğini iddia ederek uygulamayı savunmuş, Dünya Sağlık Örgütü böyle bir tehlike bulunmadığını açıklamıştı.

Pakistan Başbakanı İmran Han'ın Sri Lanka'ya iki günlük ziyaretinin ardından, 26 Şubat'ta salgından ölenlerin yakılması zorunluluğu kaldırılmıştı.

Nüfusun yüzde 9'u Müslüman

Halkın çoğunluğu Budist olan Sri Lanka'da nüfusun yaklaşık yüzde 9'unu Müslümanlar ve yaklaşık yüzde 7'sini Hristiyanlar oluşturuyor.

Ülkede, şimdiye kadar 65 binden fazla COVID-19 vakası tespit edildi ve 283 kişi yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >