Sri Lanka'da son durum: Ele başı oteldeki patlamada öldü

Sri Lanka'da patlamaların olduğu bir bölgede polis memuru görünüyor.
Sri Lanka'da patlamaların olduğu bir bölgede polis memuru görünüyor.

Hristiyanlar için kutsal olan Paskalya Ayini sırasında 8 ayrı noktada gerçekleştirilen terör eylemlerinin ardından ülkedeki panik havası atlatılabilmiş değil. Dün Sri Lanka'da, polisin bir eve düzenlediği baskın sırasında çıkan çatışmada 6'sı çocuk 15 kişi daha öldü. Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, saldırganların elebaşının Shangri-La otelindeki patlamada öldüğünü doğruladı.

Sri Lanka'da Paskalya gününde düzenlenen terör saldırılarının elebaşının Shangri-La otelindeki patlamada öldüğü doğrulandı.

BBC'nin haberine göre, Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, saldırganların elebaşı olduğu iddia edilen Zehran Haşim'in, başkent Kolombo'da Shangri-La oteline düzenlenen saldırıya liderlik ettiğini ve bu saldırıda öldüğünü, Haşim'e "İlham" adlı ikinci bir intihar saldırganının eşlik ettiğini açıkladı.

15 kişi yaşamını yitirdi

Sri Lanka'da polisin bir eve düzenlediği baskında çıkan çatışmada 6'sı çocuk 15 kişi öldü.

Polis sözcüsü Ruwan Gunasekara, polisin, militanların saklandığı ihbarı üzerine bir eve polisin baskın düzenlediğini ve çatışma çıktığını kaydetti.

Şüpheli grupla polis arasında çıkan çatışmanın ardından evde 6'sı çocuk 15 kişinin cesedinin bulunduğunu ifade eden Gunasekara, 3 şüphelinin de yaralandığını söyledi.

Sri Lanka'da askerler yoğun mesai içindeler.
Sri Lanka'da askerler yoğun mesai içindeler.
  • Gunasekara, öldürülenlerden bazılarının Paskalya gününde terör saldırıları düzenleyenlerden olduğunun sanıldığını ifade etti.

Ne olmuştu?

Sri Lanka'da pazar günü Hristiyanlar için kutsal Paskalya ayini sırasında Kochchikade'deki St. Anthony's, Katana'daki St. Sebastian ve Batticaloa'daki Meryem Ana kiliseleri ile başkent Kolombo'daki beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine bombalı saldırılar gerçekleştirilmişti.

Polis ve baskın yapılan evde çıkan çatışmanın ardından bölge böyle görüntülendi.
Polis ve baskın yapılan evde çıkan çatışmanın ardından bölge böyle görüntülendi.

252 kişi hayatını kaybetti

Bu saldırıların ardından başkent Kolombo'nun banliyöleri Dehiwala'daki konukevi yakınında ve Dematogoda'da üst geçit yakınında patlamalar olmuştu.

Sri Lanka makamları, saldırılarda 253 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Hükümet, Paskalya gününde yaşanan saldırılardan Ulusal Tevhid Cemaati adlı yerel terör örgütünü sorumlu tutmuştu. Sağlık Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Rajitha Senaratne, örgütün saldırıları uluslararası bir terör şebekesinin desteğiyle gerçekleştirdiğinden şüphelenildiğini ifade etmişti.

Bombalı terör eyleminin ardından kiliselerde temizlik çalışması yapıldı.
Bombalı terör eyleminin ardından kiliselerde temizlik çalışması yapıldı.

Bombalı saldırıları terör örgütü DEAŞ üstlenmişti

Sirisena, Sri Lanka istihbarat birimlerinin, ülkede terör örgütü DEAŞ ile bağlantılı 130 kadar şüpheli bulunduğa inandığını, polisin hala kaçak 70 kişiyi aramayı sürdürdüğünü söyledi.

İstihbarat Başbakan Sirisena'ya gitmemiş

Devlet Başkanı Sirisena daha önce terör saldırılarıyla ilgili istihbaratların kendisiyle paylaşılmadığını, bundan sorumlu kişilere karşı sert karşılık verileceğini açıklamıştı.

Hint istihbaratının Sri Lankalı yetkilileri ülkedeki ilk terör saldırısından iki saat önce uyardığı iddia edilmişti.

Sri Lanka Emniyet Müdür Yardımcısı Priyalal Disanayaka imzasıyla yayımlanan ve ülkenin dört güvenlik birimine gönderilen 11 Nisan tarihli istihbarat raporunda, yetkililerin saldırılardan sorumlu tuttuğu yerel terör örgütü "Ulusal Tevhid Cemaati"nin Paskalya törenleri sırasında kiliselere yönelik saldırı planladığına dair bilgilerin yer aldığı ortaya çıkmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >