Stockholm'de Kuran-ı Kerim yakan aşırı sağcı Rasmus Paludan kimdir?

Rasmus Paludan
Rasmus Paludan

İsveç'te İslam karşıtı gösterici Rasmus Paludan’ın Türk Büyükelçiliği yakınında Kuran-ı Kerim yakması, aşırı sağcı siyasetçinin geçmişteki buna benzer eylemlerinin yeniden hatırlanmasına neden oldu.

Seçimlere girdiği Danimarka’da bütün Müslümanların sınır dışı edilmesini isteyen İsveç ve Danimarka vatandaşı aşırı sağcı bu siyasetçi kimdir?

Aslında hukukçu olan 41 yaşındaki aşırı sağ görüşlü siyasetçi Nazi bağlantıları yüzünden “ırkçılık” suçlamasıyla daha önce Danimarka’da hüküm giydi.

Geçen yıl üç kere Kuran-ı Kerim yaktı

Rasmus Paludan, sadece geçen yıl İsveç'in farklı noktalarında üç kez Kur'an-ı Kerim yakarak, tepkilerin odağı oldu.

Stram Kurs (Sıkı Yön Partisi) lideri Paludan, geçen yıl Stockholm'de bulunan Zayed bin Sultan Al Nahyan Camii diğer adıyla Stockholm Camii önünde, Uppsala kentindeki Kvarngrdet semtinde bulunan Uppsala Camii önünde de, son olarak Jönköping kentinde cami önünde Kur'an-ı Kerim yakarak, büyük tepki çekmişti.

Çıkan olaylarda 26’sı polis yaklaşık 40 kişi yaralandı.

Sıkı Yön Partisi, Danimarka’da İslam dininin ülkede yasaklanmasını ve bütün Müslümanların ülkeden sınır dışı edilmesini talep ederek iki yıl önce girdiği seçimde yüzde 2’lik oy barajını geçemedi.

Rasmus Paludan İslam karşıtı partiyi Temmuz 2017 yılında kurdu. Paludan sığınmacılar ile ilgili görüşlerinden dolayı Danimarka'da oldukça tartışılan bir isim.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da Rasmus Paludan'ın yine daha önce Kur'an-ı Kerim'i havaya fırlatması sonrası çıkan şiddet olaylarıyla bağlantılı 23 kişi gözaltına alınmıştı.

Fransa ve Belçika sınır dışı etmişti

Paludan, yine Fransa’ya Kur'an-ı Kerim'i yakma eyleminde bulunmak üzere 11 Kasım 2020’de gelmesine rağmen polis tarafından sınır dışı edildi.

Belçika’da yine buna benzer bir eylem yapıp tahriklerde bulunacağı gerekçesiyle aynı yıl aşırı sağcı siyasetçinin ülkeye girişinin 2020 yılında yasakladı.

Irkçı siyasetçi son olarak Türkiye'den NATO üyeliği için onay bekleyen İsveç'te Türk büyükelçiliği önünde tepkilere rağmen Kuran-ı Kerim yaktı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >