Süper zenginler 'koronavirüs' dinlemedi: Özel jetleriyle karantina yasaklarını çiğniyorlar

Arşiv
Arşiv

Dünyada koronavirüs vaka sayısı 2 buçuk milyona yaklaşırken pek çok ülke karantina uygulamaları nedeniyle toplumsal ve ekonomik sorunlarla mücadele ediyor. Ancak süper zenginler sahip oldukları ayrıcalıklarla karantina yasaklarını çiğniyor. Yüzlerce ultra zengin yolcu 'gevşek sınır kontrolleri' nedeniyle koronavirüsün yüksek olduğu İngiltere’ye, 600 bin ile 865 bin lira arasında bedeller ödeyerek seyahat etme imkanından yararlanabiliyor.

Daily Mail’de yer alan habere göre süper zengin kitle İngiltere'nin arka kapısının anahtarını elinde tutuyor. Buna göre yüzlerce yolcu, 'gevşek sınır kontrolleri' nedeniyle corona virüs vakalarının yoğun olduğu bölgerlerden İngiltere'ye uçuyor, buradan da diğer ülkere seyahat ediyor.

23 Mart'ta kısmi karantina uygulaması başladı

Kısmi karantinanın başladığı 23 Mart’tan bu yana yurt dışından 545 özel uçağın herhangi bir denetime tabi olmadan ülkeye giriş yaptığı belirtildi. Bunlar arasında corona virüsten en çok etkilenen ülke olan İspanya'dan 25, ABD'den 15, Fransa'dan 27, Almanya'dan 32 uçak bulunuyor. Kısmi karantina uygulaması insanların yalnızca zorunlu hallerde gıda ve ilaç alışverişi dışında sokağa çıkmasını ve iki kişiden fazla olan buluşmaların yasaklanması anlamına geliyor. Bununla birlikte, ülke sınırlarını tamamen kapatmasa da 25 Mart’ta Londra’daki Heathrow Havalimanı’nın faaliyetleri durduruldu. 30 Mart’tan itibaren zorunlu haller dışındaki yurtdışından gerçekleştirilen özel ve ticari uçuşların tamamı sınırlandırıldı.

Zenginlere test yapılmıyor

Haberde bildirilene göre, her gün 15 binden fazla insan İngiltere'ye giriyor ve dünya çapında 160 binden den fazla insanı öldüren koronavirüs için test edilmeden havalimanlarını terk etmelerine izin veriliyor. Zengin ziyaretçiler, hükümetin 'temel seyahat yasağı' kuralını nasıl atlatıp uçabildikleri konusunda ise şeffaf değil. Bazıları, yurtdışında ikinci evleri ya da tatil evlerinin olduğunu, İngiltere'deki aile evlerine döndükleri söyledi.

"İngiltere'nin bu politikasını anlamak zor"

İngiltere, salgın sırasında sınırlarını açık tutan az sayıda ülkelarden bir olarak dikkat çekiyor. Kraliyet Tıp Derneği Profesörü Gabriel Scally, Times'a verdiği röportajda, İngiltere'nin bu politikayı neden izlediğini 'anlamanın zor olduğunu' söyledi.

Hava Kiralama Hizmetleri Genel Müdürü Justin Bowman ise konuya ilişkin “Hala yurtdışında binlerce İngiliz vatandaşı var. Bu uçuşların çoğunun meşru geri dönüşler olacağını düşünüyorduk. Kuralları kötüye kullananların azınlıkta olmasını umuyorum” dedi.

Jet kiralamanın fiyatı 606 bin ile 865 bin lira arasında değişiyor

Öte yandan, ultra zenginler İngiltere’den BAE gibi çok uzak noktalara özel uçaklarla seyahat ediyor. Buna göre, 767 uçak İngiltere’den yurtdışına havalandı, 115'i Hampshire'daki 'gizli' Londra Farnborough havaalanını kullandı. 34’ü Fransa'ya, 34'ü Almanya'ya, 30'u İspanya'ya ve 23'ü Rusya'ya, 10 tanesi ise BAE’ye gitti. Bu ülkelere özel jet kiralamanın bedeli ise 70 bin sterlin ile 100 bin sterlin (yaklaşık 606 bin – 865 bin Türk Lirası) arasında değişiyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >