Sürgün edilen Prens el Suud: Kaşıkçı için bir günah keçisi bulurlar

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüşmüştü.
ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüşmüştü.

İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na resmi işlemler için gittikten sonra bir daha haber alınamayan ve dünya kamuoyu tarafından öldürüldüğü düşünülen Cemal Kaşıkçı olayı hakkında, Almanya'da sürgün hayatı yaşayan Suudi kraliyet ailesine mensup Prens Halid bin Farhan el Suud önemli açıklamalarda bulundu. Farhan el Suud, Kaşıkçı olayında Muhammed bin Selman'ı suçlarken, "Bir günah keçisi bulurlar" ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistanlı özgürlük yanlıları için önemli bir platform olan Al Watan gazetesinde çalışmış olan ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde yazılar yazan Cemal Kaşıkçı'dan, 2 Ekim Salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na gittikten sonra bir daha haber alınamadı.

Suudi kraliyet ailesi mensubu Prens Halid bin Farhan el Suud, Almanya'da sürgün hayatı yaşıyor.
Suudi kraliyet ailesi mensubu Prens Halid bin Farhan el Suud, Almanya'da sürgün hayatı yaşıyor.

Öldürüldüğü iddia edilen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ortadan kaybolması olayını yakından takip ediyorsunuz. Olaydaki son gelişmelerden ne anlam çıkarıyorsunuz?

  • Halid bin Farhan el Suud: Kaşıkçı'nın kraliyet ailesiyle bağları olduğunu ve muhalif figür gibi gösterilmesine karşı çıktığını söyleyebilirim. Kraliyet ailesine karşı herhangi bir siyasi tehlike arz etmiyordu. Eleştirilerinde bile dikkatliydi. Onu Suudi hükümetinedoğrudan tehdit oluşturmuş birisi olarak görmüyorum.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman

Sizdeki bilgiler tam olarak nedir?

  • Suudi Arabistan'ın siyasi liderinin, yani Kral Selman'ın zihniyetini biliyorum. Riyad vilayetini 50 yıl yönetti. Herhangi bir siyasi tecrübesi olmamasına rağmen kendisine büyük yetkiler bahşedildiğinden dolayı şiddete başvurdu. Şimdi kral olduktan sonra da aynı siyasiyöntemle yönetmeye devam ediyor, uluslararası ilişkilerde de.

  • Doğrudur. Avrupa'da kaçırılan muhalif kişilerin kaderinin kralın emriyle belirlendiği bilinen bir durum. Ön planda olan muhalifler kralın emriyle kişisel olarak cezalandırılıyor.Emri veren kral yani. Washington Post'ta çalışan dünyaca ünlü gazeteci Cemal Kaşıkçı'da da aynısı söz konusu. Böyle bir eylemin gerçekleşmesi hükümetin başının onayını gerektirir. Kral Selman doğrudan müdahildir diyemem ama karar ve cinayetin uygulanması bizi oğluna, Muhammed'e (Veliaht Prens Selman) götürüyor.
7. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud
7. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud

Bu olay kraliyet ailesindeki mevcut çatlakları ne ölçüde derinleştirir?

  • Kaşıkçı cinayeti ve olayın medyada ele alınış biçimi Suudi kraliyet ailesini eşi benzeri görüşmemiş şekilde afişe etti. Bir devlet vatandaşlarından birini kaçırıyor, öldürüyor ve cesedini parçalıyorsa karşımızda bir mafya örgütü var demektir, meşru bir yönetim değil.

Tabii ki dünyaya bir günah keçisi göstermeye, belki de operasyonun sorumluluğunu bir gizli servis mensubuna yüklemeye çalışacaklardır. Örneğin suçu İstanbul Konsolosuna ve suça doğrudan iştirak eden 15 kişiye atabilirler. Bu yoldan Kral Selman ve veliaht prens bin Selman’ın suçlanmasını önlemeye çalışabilirler.

Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim'de resmi evraklar için gittiği İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'ndan bir daha çıkamadı.
Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim'de resmi evraklar için gittiği İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'ndan bir daha çıkamadı.

Kaşıkçı olayından sonra Almanya'da kendinizi daha güvende mi hissediyorsunuz, yoksa kişisel güvenliğinizden endişeli misiniz?

  • Ben uzun süre zulme uğradım ve tehdit edildim. Başka birisi bunun sonucunda korkuya kapılabilir, ama ben şu anda Suudi hükümetinin kamuoyunun radarında olduğunu düşünüyorum. Bunun ötesinde Alman polisiyle sürekli irtibattayım, elimde polise her zaman ulaşabileceğim bir kişisel numara var. Evimin etrafında her zaman bir polis aracı bulunuyor. Güvende hissediyorum. Ama Suudi hükümdarının pervasız zihniyetinin korkutmadığı anlamına gelmiyor. Yaptıklarının sonuçlarını umursamıyor, bu beni zaman zaman endişelendiriyor. Makul birisi olsaydı ve yaptıklarının sonuçlarını düşünseydi daha rahat hissederdim.

Selman bin Abdülaziz el-Suud, askeri törende bulunan askerleri selamlamıştı.
Selman bin Abdülaziz el-Suud, askeri törende bulunan askerleri selamlamıştı.

Kaşıkçı olayından sonra uluslararası toplumun Suudi Arabistan'a yaklaşımı değişir mi?

  • ABD, Suudi Arabistan'la doğrudan işi olan diğer devletler gibi, kendi çıkarlarını kovalamaya devam edecek. Ama Kongre (ABD Kongresi), Riyad'a yaptırım uygularsa bunu Donald Trump bile durduramaz.

Suudi kraliyet ailesine karşı çıkan Prens Halid bin Farhan el Suud Almanya'da sürgünde yaşıyor. Kendisi ve ailesi Almanya devletinin koruması altında. Halid bin Farhan uzun yıllardır Suudi Arabistan'a reform getirme çabalarıyla tanınıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >