Suriye’de ilk defa görme engelliler için Goalball turnuvası düzenlendi

Suriye'de futbol müsabakasına katılan görme engelliler
Suriye'de futbol müsabakasına katılan görme engelliler

Suriye’nin Halep kentine bağlı Azez bölgesinde 3 Aralık Dünya engeliler gününde ilk defa görme engeliler için futbol müsabakası gerçekleştirildi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH)’nın Azez’de engellilere yönelik kurmuş olduğu Umut Evi, engelli insanlara umut olmaya devam ediyor.

Bu merkezde, savaşta ve doğuştan görme yetisini kaybedenler için okuma-yazma ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor. 3 Aralık Dünya engeliler günü kapsamında İdlip ve Azez’de yaşayan görme engeliler için ‘Goalball’ futbol turnuvası düzenledi.

2011’de rejimin katliamlarıyla başlayan çatışmaların yayılması ve yoğunlaşmasıyla en az 500 bin insanın hayatını kaybettiği Suriye’deki savaşta, 5 milyondan fazla insan yaşadığı yeri terk edip başka ülkelere sığındı.

Görme engelliler için ilk defa Goalball turnuvası yapıldı
Görme engelliler için ilk defa Goalball turnuvası yapıldı

Ayrıca bu savaşta yaklaşık 3 milyon insan beden bütünlüğünden mahrum kaldı. Onlardan biri de Tel Rıfat’ta dünyaya gelen görme engelli Yasir Kaddur. Azez İHH Umut evinde öğretmenlik yapan Kaddur, görme engellilere okuma-yazma, telefon ve bilgisayar kullanım eğitimini vermektedir. Ayrıca çeşitli spor faaliyetleri düzenlemektedir.

‘Engelli olmak, engel değildir’

3 Aralık Dünya engeliler günü kapsamında ilk defa İdlip ve Azez’de yaşayan görme engeliler için ‘Goalball’ futbol turnuvası düzenleyen Kaddur, “Buradaki amacımız görme engelli insanların yalnız olmadığını ve öğrenme yoluyla başarının mümkün olabileceği düşüncesiyle hareket ediyoruz. Bu turnuvanın asıl amacı görme engelli kardeşlerimiz evden dışarı çıkmadıkları için harekesiz kalmaktadır. Bizler de bu sporla hareket etmelerini sağlıyoruz ve kan dolaşımlarının normal seviyeye ulaştırıyoruz” dedi.

Buradaki engelli insanlar sadece 3 Aralık Dünya engeliler gününde hatırlanmaması gerektiğini ifade eden Kaddur, “Keşke imkanlarımız daha fazla olsa bu kardeşlerle daha fazla ilgilenebilsek. Unutulmuş insanlar gibi hissetmemeliler. Bu turnuva ile bu kardeşlerimizle daha fazla etkileşim kurmayı başardık. Bizler için engelli olmak, engel değildir."

Turnuvaya katılan engelliler konuşurken
Turnuvaya katılan engelliler konuşurken

‘Mücadeleyi sizlere birlikte kazanabiliriz’

Göremememiz bizler için engel olmadığını söyleyen Kaddur,” Bizler bu halimizle pes etmediğimiz sürece üniversite okuyabiliyoruz, spor yapabiliyoruz. Yeter ki mücadelemize devam edelim. Fakat bu mücadeleye tek başımıza yapamayız. Sizlerin destekleriyle bu mücadeleyi kazanabiliriz. Hayatı paylaşmak için engel yoktur” dedi.

Dostluğun kazandığı maçta her iki takıma çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >