Suriyeli küçük Halime’den yüzleri güldüren haber: Okula başladı

Türkiye dün Arnavutköy'de atık kağıt toplama arabasının içinde elinde kalem ve kitap ile görüntülenen küçük çocuğu konuştu.
Türkiye dün Arnavutköy'de atık kağıt toplama arabasının içinde elinde kalem ve kitap ile görüntülenen küçük çocuğu konuştu.

İstanbul Arnavutköy'de atık kağıt toplama arabasının içinde elinde kalem ve kitap ile görüntülenen, Türkiye’nin konuştuğu 11 yaşındaki Suriyeli Halime, Milli Eğitim Bakanlığı'nın girişimi ile okula başladı.

Atık kağıt toplama arabasının içinde elinde kalem ve kitap ile İstanbul Arnavutköy’de görüntülenen küçük kız çocuğu, 11 yaşındaki Suriyeli Halime Cuma okula gitmediğini, babasının evde tek çalışan olduğunu belirterek ona yardım etmek için kağıt toplamaya çıktığını söylemişti.11 yaşındaki Suriyeli Halime, Milli Eğitim Bakanlığı'nın girişimi ile okula başladı.

Sınıf arkadaşları ile tanışan Halime, “Okula başlamaktan ve kitaplara daha yakın olmaktan dolayı mutluyum" dedi.

Babası ile çöpten karton toplarken kağıt toplama aracının içinde içinde elinde kalem ve kitap ile görüntülenen Halime için Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti.

Aileye ulaşan yetkililer küçük Halime'yi Şeyh Şamil İlkokulu birinci sınıfa yazdırdı. Sınıf arkadaşları ile tanışan Halime'nin tüm okul ihtiyaçlarını Arnavutköy Belediyesi üstlendi.

“Çocuğum okula kaydolduğu için çok mutluyum”

Kızının okula başlamış olmasından dolayı mutlu olduğunu belirten baba Abdülrezzak Cuma şunları söyledi:

  • “Çocuklarımın okula gitmesini daha önce de istemiştim. Onlar okula gidemediği için üzülüyordum. Ama bugün kaydı yapıldı, çok mutluyum. En azından yarın kendi hayatını kurtarır sonra bizi de kurtarır. Önceleri çocuklarım okula gitmek istemedi. Sonra ben onları 'Siz okula gitmezseniz beni hapse atarlar' dedim. Şimdi Halime okullu oldu, sırada 10 yaşındaki diğer kardeşi var. Çocuğum okula kaydolduğu için çok mutluyum. İnşallah diğerini de okula kaydettireceğim"