Suriyeli mülteciyi hastanelik ettiler

15 yaşındaki Şeyma'ya ırkçı saldırı.
15 yaşındaki Şeyma'ya ırkçı saldırı.

ABD'nin Pensilvanya eyaletindeki bir lisede eğitim gören 15 yaşındaki Suriyeli Şeyma, okulun tuvaletinde ırkçı bir öğrencinin saldırısına uğradı. Yumruk darbeleriyle yaralanan Şeyma, hastaneye kaldırılırken, saldırgan öğrencinin okuldan atılması için imza kampanyası başlatıldı.

ABD'nin Pittsburg kentinde bir lisenin tuvaletinde ırkçı saldırıya uğrayan Suriyeli Şeyma aldığı darbeler sonucu yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

  • 15 yaşındaki Şeyma ve ailesi, Suriye'deki iç savaştan kaçarak 2,5 yıl önce ABD'nin Pensilvanya eyaletine bağlı Pittsburg kentine yerleşti.

"En ağır hakareti ederdim"

Buradaki Chartiers Valley High School adlı lisede eğitim gören Şeyma, cuma günü okulun tuvaletinde ırkçı saldırıya uğradı. Tuvalette elektronik sigara içen gruptan bir kız öğrenci, Şeyma'dan dışarı çıkmasını istedi. Şeyma'nın tuvaletten ayrılmayı reddetmesinin ardından üzerine yürüyen ırkçı öğrenci, "Dua et senin dilini bilmiyorum, bilseydim en ağır hakareti ederdim." ifadelerini kullandı.

15 yaşındaki Şeyma'nın darp edildiği görüntüler sosyal medyada yayımlandı.
15 yaşındaki Şeyma'nın darp edildiği görüntüler sosyal medyada yayımlandı.

Konuşmaların ardından saldırgan, Şeyma'yı yere iterek yumruklamaya başladı. Bu sırada tuvalette olan öğrenciler saldırının bir kısmını görüntüledi ve sosyal medyada yayımladı.

Şeyma yaşananları herkesin duymasını istiyor

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Türk, yaptığı açıklamada, Şeyma'nın cuma günü ırkçı saldırıya uğradığını, olayın ardından bayıldığını ve hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Şeyma'nın pazar akşamı hastaneden çıkarıldığını söyleyen Türk, Suriyeli genç kızın bu saldırının planlı olduğuna inandığını belirttiğini ve bu yaşananlardan herkesin haberdar olmasını istediğini aktardı.

Okuldan atılması için imza kampanyası

Olayın sosyal medyada yayılmasının ardından okuldaki öğrenciler ve diğer kullanıcılar, Şeyma'ya destek mesajı gönderdi. Şeyma'ya destek verenler, saldırgan öğrencinin okuldan atılması için imza kampanyası başlattı.

3 gün okuldan uzaklaştırıldı

Öte yandan olayın, ABD'nin önde gelen Müslüman derneklerinden Amerikan-İslam İlişkileri Konseyine (CAIR) intikal ettiği ve konseyin konuyu federal savcılığa taşıyacağı öğrenildi. Saldırgan öğrenci, okul yönetiminden 3 gün uzaklaştırma cezası aldı.

Suriyeli mültecilere yönelik benzer bir ırkçı saldırı, geçen ay İngiltere'de yaşanmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >