Sürücüler dikkat: Aracınız nereye park edilirse çekilir?

Yangın musluklarının yanına park edilen araçlar çekilebilir
Yangın musluklarının yanına park edilen araçlar çekilebilir

İstanbul Valiliği, İstanbul Trafik Vakfı’nın artık araçları çekemeyeceğini bu görevi trafik polislerinin yapacağını duyurmuştu. Bunun ardından sürücülerin bilmesinde fayda olan "Nereye park edilen araç çekilir?" sorusunu Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu cevapladı. Ağaoğlu "Park yasağı olan yere park etmiş araca sadece trafik cezası uygulanır araç kaldırılıp götürülmez. Bir aracın çekilebilmesi için okul, ambulans, itfaiye, kamu binaları gibi giriş çıkışı engellenmemesi gereken yerlere park etmiş olmalı ya da trafiği engelleyecek ikinci sıra yapılan araçlar çekilebilir. Yangın musluklarının yanına park edilmemeli. Kavşaklar , otobüs durakları gibi önem arz eden yerlere park edilmemeli" açıklamasında bulundu.

İstanbul Trafik Vakfı'nın park yasağını ihlal eden araçları çekme, taşıma ve kurtarma faaliyetleri sona erdirildi. İstanbul Valiliği tarafından alınan karar doğrultusunda 1996 yılında kurulan İstanbul Trafik Vakfı'nın faaliyetlerinin 30 Kasım 2019 tarihi itibariyle sonlandırıldığı aktarıldı.Karar tekrar çekicileri gündeme getirdi.

"Vatandaş aracını cebine koyup yanında götürecek hali yok"

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Belediyeler yeni yapılan binalarda alınmış olan otopark bedellerinin başka kalemlere sarf edilmesi yasal olarak yasak. Buna rağmen belediyeler topladıkları bedellerle o parselde, o parselde mümkün değilse en yakın parselde otopark yapması gerekirken başka yerlerde harcanıyor. Büyük şehirlerde özellikle İstanbul'da yaşayan vatandaşlar yeterli otoparka sahip değiller. Belediyeler parselleri birleştirerek otopark yapacak şekilde imkan verirse ve bu şekilde düzenleme yaparsa otopark sorunu asgariye iner. Vatandaş aracını cebine koyup yanında götürecek hali yok. Sokağa bırakacak. En yakın yerde park imkanı yoksa ne yapacak" dedi.

Çekilen araç- Arşiv
Çekilen araç- Arşiv

Nereye park edilen araç çekilir?

Ağaoğlu, "Bir aracın çekilebilmesi için okul, ambulans, itfaiye, kamu binaları gibi giriş çıkışı engellenmemesi gereken yerlere park etmiş olmalı ya da trafiği engelleyecek ikinci sıra yapılan araçlar çekilebilir. Yangın musluklarının yanına park edilmemeli.Kavşaklar , otobüs durakları gibi önem arz eden yerlere park edilmemeli" dedi.

Yangın musluklarının 5 m yanına park etmek yasaktır levhasına rağmen park eden araçlar
Yangın musluklarının 5 m yanına park etmek yasaktır levhasına rağmen park eden araçlar

"Sadece trafik cezası uygulanır araç kaldırılıp götürülmez"

Her aracın çekilemeyeceğini belirten Aydın Ağaoğlu, "Örneğin park yasağı olan yere park etmiş araca sadece trafik cezası uygulanır araç kaldırılıp götürülmez. Bu ikinci kez cezalandırma olur ki böyle bir durumda tüketici çekiciye ödediği bedeli Tüketici Hakem Heyetine başvurarak iadesi talep edebilir ve sonuç alabilir kanaatindeyim. Trafik ihlali yapılan yerde ceza kesmek için bir trafik polisine ihtiyaç var. Çekici kendi başına aracı kaldıramaz. Çekici öncelikle yetkili kurumlardan belge alacak ve yanında o aracın çekilmesine imkan sağlayacak bir trafik görevlisi bulunması lazım. Kurallara aykırı park etmiş aracı kaldırılması için karar vermesi için polis gerekli" ifadelerini kullandı. Ağaoğlu, "Yangın musluklarının önüne park etmiş araçlar var burada. Elbette ki bu araçlar buradan kaldırılıp çekilebilir. Bir yangın durumunda itfaiye personelinin kullanacağı malzemeler burada. Bu araçlar bunu engellemiş durumda" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >