Suudi Arabistan açıkladı: Mescid-i Haram'a ziyaret yasağı devam edecek

Arşiv
Arşiv

Suudi Arabistan Mescid-i Haram'a ziyaret yasağının devam edeceğini ve kararın salgın sürecinde yetkili merciler tarafından verilen tavsiyelere göre periyodik olarak gözden geçirileceğini duyurdu.

Hac ve Umre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, umre ve Mescid-i Haram'a ziyaret yasağının halihazırdaki şartlar altında devam edeceği ve söz konusu kararın yetkili merciler tarafından salgın süresince verilecek tavsiyelere göre periyodik olarak gözden geçirileceği belirtildi.

İki aşamalı normalleşme planı

Suudi Arabistan yönetimi, dün koronavirüs önlemleri kapsamında uyguladığı tedbirleri hafifletmek ve normal yaşama dönmek amacıyla 31 Mayıs Pazar gününden başlayarak Mekke'de 'iki aşamalı normalleşme planı' uygulanacağını açıklamıştı.

Buna göre 3 hafta süreceği kaydedilen ilk aşamada, Mekke'ye giriş çıkışlara izin verileceği ve 06.00-15.00 arasında sokağa çıkılmasına müsaade edileceği aktarılmıştı.

Suudi Arabistan'da son durum

Son verilere göre, Suudi Arabistan'da Kovid-19 kaynaklı toplam can kaybı 441'e, vaka sayısı 80 bin 185'e, iyileşenlerin sayısı ise 54 bin 553'e ulaştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >