Suudi Arabistan'dan hac genelgesi: 60 bin kişilik kontenjan açıldı

Arşiv
Arşiv

Suudi Arabistan yayınladığı 9 sayfalık genelge ile hac kurallarını ve kontenjanı açıkladı. Genelgede 45 bin hacı adayının yurt dışından, 15 bin hacı adayının ise yurt içinden kabul edileceği belirtildi.Hacı adaylarının son 6 ay içinde hasta olmadıklarını, hastanede yatmadıklarını kanıtlamaları istenecek.Ayrıca adaylardan COVID-19 aşısı yaptırdıklarını kanıtlayan resmi aşı belgeleri de talep edilecek.

Geçtiğimiz haftalarda hac ibadetinin, COVID-19 salgını gölgesinde özel sağlık ve güvenlik şartları çerçevesinde yapılacağını duyuran Suudi Arabistan'dan yeni bir açıklama geldi. Konu ile ilgili yayınlanan genelge ile bu yıl yapılacak olan hac ibadeti 60 bin kişilik kontenjan açıldı. 9 sayfalık genelgede 45 bin hacı adayının yurt dışından, 15 bin hacı adayının ise yurt içinden kabul edileceği belirtildi.

Aşı belgesi talep edilecek

Hacı adaylarının son 6 ay içinde hasta olmadıklarını, hastanede yatmadıklarını kanıtlamaları istenecek. Ayrıca adaylardan COVID-19 aşısı yaptırdıklarını kanıtlayan resmi aşı belgeleri de talep edilecek.

Söz konusu genelgede yer alan bilgilere göre, aşının ilk dozunun 13 Mayıs tarihine kadar yapılmış olması ikinci dozun ise ülkeye giriş yapmadan 14 gün önce yapılması gerekiyor.

Bunun haricinde pandemi önlemleri kapsamında yurtdışından gelecek hacı adayları üç gün zorunlu karantinada kalacak.

Steril poşetlerde taş verilecek

Genelgede hacı adaylarına şeytan taşlama için organizatörler tarafından paketlenmiş steril poşetlerde taşlar verileceği belirtildi.

Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar, her yıl kutsal kentler Mekke ve Medine'yi hac ibadeti için ziyaret ediyor.

COVID-19 salgınından önceki son hac olan 2019 yılında, yaklaşık 5 milyon kişi Suudi Arabistan'a giriş yapmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >