Taliban üyesini kabul ettiği iddia edilmişti: İnönü Üniversitesi'nden açıklama

Arşiv
Arşiv

Gazeteci Mehmet Akif Ersoy, canlı yayında silahlı bir Taliban üyesinin Malatya İnönü Üniversitesi’nden kabul aldığını söylemişti. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, konuya ilişkin sosyal medya hesabından, "Afganistan uyruklu öğrencilerin kayıtları devletimizin ilgili güvenlik birimleri ile değerlendirildikten sonra yapılacaktır" dedi.

Afganistan'da bulunan gazeteci Mehmet Akif Ersoy bir Taliban üyesinin kendisine gelerek Türkiye'de İnönü Üniversitesi'nden kabul aldığını söylediğini açıklamıştı. Bu iddialar için İnönü Üniversitesi Rektörü konuştu.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, konuya ilişkin sosyal medya hesabından, “Afganistan uyruklu öğrencilerin kayıtları devletimizin ilgili güvenlik birimleri ile değerlendirildikten sonra yapılacaktır. İnönü Üniversitesi olarak konuyu yakından takip etmekteyiz” açıklamasında bulundu.

Mehmet Akif Ersoy, Taliban üyesi bir kişinin İnönü Üniversitesi'nden kabul aldığını öne sürmüştü
Mehmet Akif Ersoy, Taliban üyesi bir kişinin İnönü Üniversitesi'nden kabul aldığını öne sürmüştü

Ersoy ne söylemişti?

Mehmet Akif Ersoy yayın sırasında şöyle duyurmuştu: “Biz yayın yaparken bir Taliban mensubu yanımıza geldi. Türkçe biliyordu. Kendisini göstermemizi istemedi, bizimle konuştu. Yayın bittikten sonra bana kimliğiyle birlikte bir yazı gösterdi. Malatya İnönü Üniversitesi’nden kabul almış. Türkiye’ye gitmek istediğini söyledi. 'Üniversiteden kabul adım, Türkiye’de okuyacağım' dedi. Evraklarına baktım, 'Ben gazeteciyim, böyle bir kontağım yok' dedim. Böyle bir durumla da karşılaştık” demişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >